Рекапитулација: Након Брчког још крчкања?

Договор за формирање Савјета Министара није постигнут, кад ће бити не зна се. А изгледа да се учесници око тога нису потресли. Главним играчи нису превише разочарни и вјероватно вјерују да им „статус кво“ одговара. Испоставило се да лидери СДП и СНСД држе кључеве рјешења, а да су друге странке, па и СДА и СДС, […]

среда, септембар 28, 2011 / 21:42

Договор за формирање Савјета Министара није постигнут, кад ће бити не зна се. А изгледа да се учесници око тога нису потресли.

Главним играчи нису превише разочарни и вјероватно вјерују да им „статус кво“ одговара. Испоставило се да лидери СДП и СНСД држе кључеве рјешења, а да су друге странке, па и СДА и СДС, ставили као привјеске.

Иако су као остарјели љубавници којима је досадио брачни кревет, СДП И СНСД покушали наћи узбуђење на новим мјестима, па су се састајали ван институција у хотелу Калдера (општина Лакташи), договора није било. Ставови су наводно изнивелисани, а БХТ је најавио да се око три главна питања приближени ставови. Остале су само фотеље.

Хрватски дуо је према извјештајима инсистирао да 7 позиција припадне ХДЗ-овима и српским странкама, али уз лијечење њихове рак ране, промјене власти у ФБиХ, одакле их је Лагумџијин СДП истиснуо.

Рачунање на прсте

Странке Платформе су имале план ко поме би добиле би 4 министарства – вањских послова, одбране, безбједности, те саобраћаја и комуникација, Србима су нудили министарства финансија и трезора, спољне трговине и економских односа, те цивилних послова. Федерална телевизија је ово представила као знак да Додик прихвата да Српској не припадну ни четри министарства, ни дипломатија.

Даље понуде то негирају. СДС је понудио да Платформаши бирају или министарство иностраних послова и имају три министарске и четири замјеничке позиције, или четири министарске и три замјеничке позиције без министарства иностраних послова. Хрватима би припао предсједник и једно мјесто, те мјесто осталих гдје би морали наћи неког ко није грађен од конститутивних материјала.

Српска страна је одиграла тактички и снизила захтјеве коректном понудом, но Лагумџија је то одбио. Он је то покушао спиновати причом како нико нема право да се назива легитимним представником неког народа, што указује на то да се СДП у првом реду обрачинава са Хрватима, желећи да и у другим институцијама, сем Предсједништва, инсталира по неког новог Комшића.

Тихић бојкотује Лагумџију

Сам је Сулејман Тихић бојкотовао Лагумџију да су у питању нека виша читања Устава БиХ која само СДП зна прочитати (конститутивни народи или представници народа, па какви били), те изнио да је запело код неких мјеста замјеника министара. Тихић је на састанку изнио компромисни приједлог два ХДЗ добију све три позиције од челног човјека државне владе, те два нешто слабија министарства.

Тада је на сцену поново ступио Лагумџија, који је инсистирао на томе да добије замјеничке позиције у Савјету министара за СДП, као и да трећина свих челних мјеста у државним агенцијама попуне СДП-ови Хрвати (барем тако тврде медији који се информишу код Човића и Љубића).

Јуришни медијски одреди СДП су осули пуну паљбу по Човићу и Љубићу, готово ни не помињући српску страну. Што је симптоматично, јер из истих кругова долазе приче да је предсједник Српске спреман на компромисе, те да све више попушта, како преговори одмичу. Додик опет тврди да понуда која је била на снази у Брчком, не важи убудуће.

Грађанско цвијеће

Тешко је претпоставити да ће се небо окренути наопако, СДА иступити из платформе, а или СДП пробудити са жељом да Србима да и МИП и 4 министарства. Тако да поново затезање и враћање на почетне захтјеве треба гледати као утврђивање преговарачке позиције. Неће се све добити, али се мора тражити много, да би се добило довољно. Додуше, тако мисли и Лагумџија.

Наводно, Додик није одушевљен тиме што је СДС нудио компромисно рјешење, али није се гласно ни бунио. Рајко Васић је одмах пронашао вјештице које треба спалити, јер су измислиле да је СНСД понудио мјесто министра иностраних дјела СДП. Што каже да у преговорима није битно ком народу ће припасти нека позиција, већ и из које странке долази.

При договору остаје прво да се направи компромис у Федерацији, између СДП и ХДЗ-ова. Лагумџија ће, док год су Срби уз ХДЗ-ове, морати да се одрекне идеје својих Хрвата за које нису гласали Хрвати. Било из своје странке, осталог грађанског цвијећа или ХСП који се преко ХДЗ са датумом шлеповао до поланичких клупа, а затим модификовао план о Хрватској на Дрини, са било чиме на Дрини.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор