Надамо се, не у парама: Стевандић позвао земље НАТО да плате због гађања осиромапшеним уранијумом

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је данас да је много пута доказано да НАТО бомбардовање осиромашеним уранијумом изазива карциноме и смрт људи, те да би одговорне земље, појединци или њихови насљедници требали кад-тад да плате за посљедице тих нехуманих поступака на овим просторима.

субота, мај 13, 2023 / 12:25

Стевандић је на округлом столу о посљедицама /зло/употребе осиромашеног уранијума по грађане у Српској рекао новинарима да је злочиначко дејство таквог уранијума тема која се на много мјеста у ЕУ и БиХ покушава држати сакривеном, али да је улога Народне скупштине и других институција Српске да је учини видљивом и јавном.

Према његовим ријечима, улога Скупштине као највишег законодавног тијела Српске јесте да оваквим научним скуповима скреће пажњу јавности о овој теми, те да у том смјеру утиче на оне који доносе одлуке.

"Оно што на овом скупу напишу еминентни стручњаци може да буде дио свјетског процеса и потпуно је свеједно да ли би се у вези с тим судило у САД, Италији, Србији, Српској или БиХ. Потпуно смо сигурни у доказни материјал на овом плану", рекао је Стевандић, који је отворио овај научни скуп нагласивши да је то суштина његовог уводног обраћања.

На округлом столу о посљедицама /зло/употребе осиромашеног уранијума по грађане у Републици Српској, чији је покровитељ Стевандић, учествују здравствени, правни, војни и други стручњаци из Српске и Србије, а организатор је Истраживачки центар Бањалука.

Муниција са осиромашеним уранијумом први пут је употријебљена крајем 20. вијека против Ирака 1991. године, затим у бомбардовању Срба у Републици Српској 1994/95. године, те приликом НАТО бомбардовања Србије 1999. године.

Из Истраживачког центра раније је саопштено да је огроман број стручњака данас сагласан да ће, када се употребљава осиромашени уранијум, и учесници у борбама на земљи и њихове мете сасвим сигурно обољети од дуготрајне радијацијске болести што води пријевременој смрти.

Већина сматра да су управо накнадни здравствени ризици већи од непосредних, јер осиромашени уранијум може да угрози људе путем ланца исхране, послије дужег или краћег периода кружења у земљишту, води, биљном и животињском свијету.

Посљедице бомбардовања осиромашеним уранијумом на људско здравље преносе се путем потомства на више од 60 генерација.

Пред италијанским судовима до сада је донесено више стотина правоснажних пресуда по тужбама и у корист италијанских војника обољелих или преминулих од рака након што су у мисијама на Косову и Метохији и у Републици Српској – БиХ били непосредно изложени осиромашеном уранијуму.

Истраживачки центар наводи да је први случај био управо повезан са нападима на Војску Републике Српске, када су се италијански војници вратили у Италију и послије шест мјесеци обољели од канцера, управо као посљедице боравка на територији која је бомбардована осиромашеним уранијумом.

"Истовремено, становници Хаџића, који су доживјели нападе НАТО снага на положаје Војске Републике Српске, нису имали појма са каквом се опасношћу сусрећу те су чак муницију са осиромашеним уранијем сакупљали и држали у кућама као сувенире", наводи се у саопштењу.

У Србији су НАТО снаге тужили поједини грађани који су обољели од канцера или породице оних који су преминули од те болести након што су непосредно били изложени дејству осиромашеног уранијума који је коришћен у НАТО бомбардовању Србије 1999. године, додали су из Истраживачког центра.



Оставите одговор