Македонска православна црква, клапа друга: Иринеј се моли, Амфилохије нуди дијалог

Црна Гора треба да одустане од доношења оваквог Закона о слободи вјероисповијести. Надамо се и молимо да одустану и да наше светиње неће бити угрожене, казао је партијарх СПЦ Иринеј.

среда, децембар 18, 2019 / 10:14

Поводом доношења Закона о слободи вјероисповијести огласио се и патријарх СПЦ Иринеј. Он је за "Курир" казао да је Митрополија црногорско-приморска створила Црну Гору, а не обратно.

"Да није било митрополије, ко зна како би се развијао живот на тим просторима, она је водила тај народ у најкритичнијим временима", рекао је Иринеј.

Иринеј сматра да Црна Гора треба да одустане од тог закона.

"Ако имају иоле памети, треба да одустану од доношења тог закона. Надамо се и молимо да одустану и да наше светиње неће бити угрожене", казао је Иринеј.

Подсјећамо, посланици црногорског парламента расправљаће 24. децембра о иновираном Приједлогу закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

Амфилохије: Повући дискриминаторски и антиправославни закон

Православна црква упорно држи врата отворена за стручан, транспарентан и свеобухватан дијалог заснован на позитивном искуству савремених, секуларних држава у Европи и свијету, чувајући принцип једнакости и равноправности, а све што тражимо за себе тражимо и за друге.

То је рекао митрополит црногорско-приморски Амфилохије, одговарајући на питање Дана да ли сједницу Скупштине 24. децембра, на којој ће владајућа већина усвојити закон о слободи вјероисповијести, треба бојкотовати како се не би дао легитимитет или, пак, сви посланици који подржавају Митрополију црногорско-приморску треба да узму учешће у расправи.

"Због бројних недостатака које овај предложени закон садржи, једино исправно рјешење за све којима је стало до будућности, мира, стабилности и међурелигијског склада и братског суживота у Црној Гори јесте да се он, овакав какав је, повуче из процедуре. Овако опасан, недобронамјеран и злонамјерно припремљен закон не заслужује да се о њему дискутује и расправља у црногорској скупштини док не добије сагласност свих традиционалних цркава и вјерских заједница у Црној Гори, у складу са мишљењем Венецијанске комисије и са највишим међународним стандардима”, казао је митрополит Амфилохије за Дан.

Он је додао да модерна и савремена држава има улогу и обавезу да гарантује мир, владавину права, да штити имовину свих, да јемчи праведност међу људима и да сви грађани у таквој држави имају осјећање просперитета и сигурности.

"Код нас се догађа другачије: државна власт, која треба да гарантује мир, управо својим чињењем производи конфликт. Чини се да је из те потребе да се грађани држе у сталној напетости настао и овај закон. У његовој припреми није испоштован ниједан европски, демократски принцип. На првом мјесту, донесен је без неопходног дијалога. Земље Европске уније, којој тежи Црна Гора, имају писане обавезе у Амстердамском уговору и у другим актима да са црквама и вјерским заједницама воде јавни, транспарентни и суштински дијалог о свим питањима од јавног друштвеног интереса, а камоли о питању вјерског законодавства, што је била и основна препорука Венецијанске комисије”, тврди Амфилохије.

Он је указао да овај закон обилује многим правним преседанима, који имају за посљедицу и кршење Устава, као највишег правног акта једне државе.

"Као такав дискриминаторски наишао је на једну ширу осуду, не само Православне цркве, већ и припадника других цркава и вјерских заједница, посланика и бројних личности и организација из јавног и друштвеног живота Црне Горе, па чак и многих грађана који гласају за партије на власти. Помјесне православне цркве, на челу са Васељенском патријаршијом и Руском православном црквом, својим званичним ставом препознале су овај закон као дискриминаторски и антиправославни. Чак је и Света Столица изнијела јасан став да Закон донијет без дијалога и договора са свим црквама и вјерским заједницама неће бити прихваћен", истакао је митрополит Амфилохије.



Оставите одговор