Викиликс: Француска и ЕУ су знале са Додиком

САД су забринуте због неслагања Милорада Додика са одлукама високог представника, а као рјешење за то Њемачка, Француска, Италија и Велика Британија предложиле су да према Додику наступају Француска и ЕУ, као што је било у случају либерализације визног режима, када се Додик повукао. Наводи се то у депеши под називом “Политички директори за Балкан […]

уторак, септембар 20, 2011 / 08:49

САД су забринуте због неслагања Милорада Додика са одлукама високог представника, а као рјешење за то Њемачка, Француска, Италија и Велика Британија предложиле су да према Додику наступају Француска и ЕУ, као што је било у случају либерализације визног режима, када се Додик повукао.

Наводи се то у депеши под називом “Политички директори за Балкан расправљали о БиХ и Косову”, коју је из Амбасаде САД у ЕУ послао 26. јануара 2010. године амерички амбасадор у Бриселу Вилијем Кенард.

Ова депеша је послата послије састанка политичких директора за Балкан почетком јануара те године, на којем је разматрана ситуација у БиХ и на Косову.

У депеши се наводи да су се представници пет земаља сагласили да су мале шансе за постизање договора у вези са бутмирским пакетом уставних промјена, те да и даље треба да остану ангажовани да би спроводили стратегију за постизање жељених изборних резултата.

Додаје се да је Француска подржала приједлог Шпаније да се на лидере у БиХ изврши притисак и да се бутмирски пакет уставних реформи ограничи само на усаглашавање Устава БиХ са пресудом Европског суда за људска права у “случају Сејдић-Финци”.

Велика Британија је, према наводима из депеше, упозорила да то не би подржали Бошњаци, те да би се због тога бошњачко гласачко тијело могло радикализовати.

Са друге стране, званичник Стејт департмента Стјуарт Џонс рекао је да неће бити примједби ако стране у БиХ међусобно одлуче да слиједе тај приступ и да их влада САД неће притискати да тако ураде.

У депеши пише да је Француска предложила, са различитим степеном подршке Њемачке, Секретаријата Савјета ЕУ и Италије, да високи представник буде одвојен од специјалног представника, те могућност да буде изван БиХ, тврдећи да би измјештање ОХР-а из свакодневне политике натјерало представнике БиХ да међусобно постигну договор.

Француска је тврдила да би стране у БиХ благонаклоно гледале на ово, Срби, јер би се ОХР постепено укидао, а Бошњаци, јер би бонска овлашћења остала на снази.

– Велика Британија је изразила забринутост да би овај приједлог подијелио међународну заједницу и тврдила да ће то продубити кризу, јер би Срби били незадовољни да ОХР и бонска овлашћења остану, док би то Бошњаци протумачили као напуштање међународне заједнице, стоји у депеши.

Британија је фаворизовала задржавање “статуса кво”, док је Џонс био за то да се сачува ОХР док не ојача позиција специјалног представника ЕУ са бриселским пакетом мјера.

Џонс је примијетио да мандат високог представника Валентина Инцка истиче у фебруару и питао да ли Брисел припрема одређене промјене.

Директор Секретаријата Савјета ЕУ Золтан Мартинус је рекао да високи представник ЕУ Кетрин Ештон разматра да продужи све мандате специјалних представника ЕУ за шест мјесеци, док не одлучи који потез да повуче и нагласио да је јачање специјалног представника у плану због ступања на снагу Лисабонског споразума.



Оставите одговор