Посјете САД: Ко су Џо Грибовски и Слободан Петровић?

У исто вријеме када и предсједник Републике Српске, Милорад Додик, у САД је боравио и потпредсједник и министар у самопроглешеној влади Косова, Слободан Петровић. Предсједник РС Милорад Додик, враћа се из посјете САД, након што је како је то било најављено прије пута, ишао да укаже на ставове Рапублике Српске и поправи њену позицији код […]

среда, октобар 26, 2011 / 17:40

У исто вријеме када и предсједник Републике Српске, Милорад Додик, у САД је боравио и потпредсједник и министар у самопроглешеној влади Косова, Слободан Петровић.

Предсједник РС Милорад Додик, враћа се из посјете САД, након што је како је то било најављено прије пута, ишао да укаже на ставове Рапублике Српске и поправи њену позицији код оних који доносе одлуке.

– Мислим да смо значајно поправили нашу позицију. Има све више разумијевања за оно што радимо – закључио је предсједник Републике Српске пред одлазак из Вашингтона,

Највећу пажњу, бар код наших читалаца изазавала је вијест гдје је функционер Стејт департмента Џо Грибовски изјавио да "Додик показује добру вољу и спремност да разговара о свим темама и посвећен је проналажењу рјешења за сва отворена питања из области међусобних односа", а да Америкацни цијене допринос РС непризнавању Палестине од стране БиХ. Изјаву су домаћи медији пренијели из агенције СРНА, а она из новосадског листа Данас.

У међувремену, док још није утврђено ко је извјесни, како је Данас навео "високи функционер Стејт департмента", Грибовски, овај лист и још неки медији, али не и домаћи, пренијели су вијест да је у истовјетној посјети као и предсједник РС, био и потпредсједник нелегалне Тачијеве владе, Слободан Петровић.

И Петровић, као и Додик, као вјероватно и многи други политичари из свијета разговарао је са замјеником помоћника државног секретара, Филипом Рикером, конгресменом Робертом Алдерхотом, а одржали су и предавање на трибини за међународне односе Џонс Хопкинс универзитета, гдје је Додик изложио три концепције уређења БиХ: "Једна је концепција централизације – што није реална опција. Друга је да БиХ буде високо децентрализована држава, што је најреалније. А, трећа опција је дисолуција, што није наша жеља и што је табу тема за политичаре у БиХ, али што не значи да и то није реална алтернатива"

Предсједник РС је посјетио и Чикаго, говорио на Колумбија универзитету.

Одавде то изгледа као да су обојица боравили у предсобљу Стејт департмента и Конгреса, а да се такви аранжмани често договарају лобирањима, можда је потврдио и сам Додик јер је изјавио да је раније чешће долазио у Вашингтон, а да је ово прва посјета након четири године, колико отприлике траје уговор о лобирању Владе РС са неким лобистичким фирмама за шта је Влада РС од 2007. године до данас потрошила око 13 милиона КМ.

Знамо да Албанци са Косова одавно лобирају за своје интересе.

У њихово име, поменути Петровић је на предавањима и састанцима говорио како новоформиране општине на југу Косова, у којима припадници српске заједнице имају одређену аутономију, представљају примјер примјенљивости и успјеха постојећег (Ахтисаријевог) плана децентрализације и да је "учешће у косовским институцијама одржало српску заједницу јужно од Ибра"

Срби у косовским институцијама „нису само декор, да имају могућност да одлучују и о стварима које се њих тичу – што је, уједно, и објашњење зашто се криза са сјевера није пренијела и на нас, на југу Косова“ – закључио је Петровић неколико дана након бруталног убиства једног, а рањавања двојице Срба код Пећи. За надати се да он није оставио добре утиске, као наш предсједник, мада – као Тачијевом изасланику и потпредсједнику владе коју су створиле САД, на насилно отетој територији – било му је неупоредиво лакше.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор