Помен на 13 закланих војника ЈНА у Хрватској

Свирепо убиство 13 заробљених припадника ЈНА на Коранском мосту документовао је у својој књизи "Логориште и Корански мост, да се не заборави", пуковник Боро Ерцеговац којег је на писање покренула пресуда хрватског суда од четири године затвора кољачу Михаилу Храстову.

недеља, септембар 5, 2021 / 13:48

Ерцеговац је навео да је књига уствари споменик онима који су убијени као заробљеници 21. септембра 1991. године, али и јунацима пробоја из касарне "Логориште" у Карловцу.

Као ратног команданта, како је истакао, сусрет са породицама недужних жртава обавезивао га је на један овакав спомен.

"Схватио сам да је то моја људска и морална обавеза, једна врста подношења рапорта мојим погинулим и преживелим саборцима. Мојим јунацима којима сам командовао. Ово је, истовремено и апел да се не заборави један од најстрашнијих злочина у рату на просторима некадашње СФРЈ, злочин који је по својој монструозности подсетио на страдање Срба у НДХ" рекао је Ерцеговац за "Вечерње новости".

Ерцеговац је у књизи навео имена војника, старјешина, резервиста и добровољаца којима је командовао, као и списак погинулих.

Ова књига-дневник, прва посвета страдалима, биће званично промовисана на 30. годишњицу крвавог злочина – 21. септембра у Земуну.

Паравојне снаге Хрватске су на Коранском мосту 21. септембра 1991. године зауставиле два возила ЈНА која су кренула у касарну "Логориште", разоружали су војнике и по већ виђеном усташком начину ножевима започели крвави пир.

Заклали су 12 војника и једног активног старјешину.

Од тог дана малобројни браниоци касарне остали су препуштени сами себи и потпуној блокади све до 4. новембра, када су након крвавих борби у окружењу кренули у пробој.

У рату на простору СФРЈ, ово је усамљен примјер да је једна јединица, након дуготрајне борбе у окружењу успјела да се пробије. Преживјеле је у Војнићу дочекао народ Кордуна уз јауке и пјесму "На Кордуну гроб до гроба".



Оставите одговор