МУП Републике Српске коначно обавијештен

Тужилаштво БиХ обавијестило је данас Министарство унутрашњих послова Републике Српске о наредби о обустављању истраге у случају Добровољачка. У обавијести се наводи да је истрага против Ејупа Ганића, Хасана Ефендића, Заима Бацковића, Јована Дивјака, Јусуфа Пушине, Емина Швракића, Драгана Викића, Фикрета Муслимовића, Џевада Топића, Јовице Беровића, Решада Јусуповића, Јусуфа Кецмана, Дамира Долана и Ибрахима Хоџића […]

уторак, јануар 24, 2012 / 16:48

Тужилаштво БиХ обавијестило је данас Министарство унутрашњих послова Републике Српске о наредби о обустављању истраге у случају Добровољачка.

У обавијести се наводи да је истрага против Ејупа Ганића, Хасана Ефендића, Заима Бацковића, Јована Дивјака, Јусуфа Пушине, Емина Швракића, Драгана Викића, Фикрета Муслимовића, Џевада Топића, Јовице Беровића, Решада Јусуповића, Јусуфа Кецмана, Дамира Долана и Ибрахима Хоџића за напад на конвој ЈНА у Добровољачкој улици 3. маја 1992. обустаљена "због тога што та радња сама по себи не представља кривично дјело с обзиром да је конвој ЈНА представљао закониту војну мету".

Током истраге је утврђено да погибија пуковника др Будимира Радуловића, пуковника Мире Сокића, војника Миодрага Дукића, потпоручника Бошка Јованића, пуковника Бошка Михајловића, пуковника Градимира Петровића, као и рањавање пуковника Миће Пантелића, капетана Драгана Станковића, капетана Ласло Правде, војника Слободана Бојанића, војника Звездана Арсића, капетана Ратка Каталине, војника Зорана Аџића, пуковника Љубинка Лукића, војника Миленка Перића, војника Драгана Пантића, заставника Ивице Симића, Славка Петровића представљају кривична дјела због тога што је ватра на жртве отворена када су оне биле онеспособљене за борбу, наводе из Тужилаштва.

Наводи се да и погибија Нормеле Шуко и рањавање војника Драгана Ковачевића и пуковника Душана Ковачевића, који су се у моменту када је на њих отворена ватра налазили у војном санитетском возилу, те физичко малтретирање заставника Гојка Вукшића, пуковника Славољуба Белошевића, капетана Милана Легена, Мирослава Цабе, Ненада Ерића и Данила Берибаке по њиховом заробљавању у Добровољачкој улици такође представљају кривично дјело.

Тужилаштво БиХ наводи да ће наставити да проводи истрагу у циљу утврђивања идентитета директних починилаца ових радњи, као и других лица која би се могла сматрати одговорним.

"Истрагом је утврђено да се у вези са догађајима малтретирања рањених војних заробљеника у болници Кошево наведеним у кривичној пријави, само убодна рана нанесена Слободану Бојанићу и смрт Драгана Витковића могу сматрати кривичним дјелом", наводи се у обавијести коју је потписао међународни тужилац Џуд Романо.

Из Тужилаштва истичу да је истрага против свих осумњичених обустављена у вези са овим радњама због недостатка доказа да би се неко од њих могао сматрати одговорним.

Тужилаштво БиХ ће наставити да проводи истражне радње у циљу утврђивања идентитета директних починилаца ових радњи и других лица која би се могла сматрати одговорним.

"Истрага против свих осумњичених, осим против Хасана Ефендића, је такође обустављена због недостатка доказа да би се неко од њих могао сматрати одговорним за премлаћивање и малтретирања заробљеника у ФИС-у, Централном затвору и Штабу Територијалне одбране", наводе из Тужилаштва.

Истрага против Хасана Ефендића остаје отворена и биће настављена у циљу утврђивања његове одговорности за ове радње, као и у циљу утврђивања идентитета директних починилаца тих радњи и других лица која би се могла сматрати одговорним, наоди Тужилаштво.

Тужилаштво БиХ наводи да, на основу Закона о кривичном поступку, као подносилац пријаве ЦЈБ Источно Сарајево има право да канцеларији главног тужиоца поднесе притужбу против ове наредбе у року од осам дана.

Тужилаштво БиХ наводи да је 17. јануара донесена наредба о обустављању страге у овом предмету, која је проведена на основу наредбе од 2. октобра 2006. годинц, а која је отворена на основу пријаве ЦЈБ Источно Сарајево од 27. априла 2005. достављене као допуна кривичне пријаве од 29. маја 1996. године.

Из Тужилаштва наводе да је 15. априла 2011. године донесена наредба о обустављању истраге против Исмета Бајрамовића Ћеле, који је преминуо 2008. године.

Тужилаштво БиХ је обавјештење о обустављењу истраге доставило начелнику Центра јавне безбједности Источно Сарајево Зорану Реновици.

Тужилаштво БиХ донијело је 17. јануара наредбу о обустави истраге у случају "Добровољачка" против укупно 14 лица, међу којима и Ејупа Ганића, Заима Бацковића и Јована Дивјака, јер је утврђено да у радњама осумњичених лица нису садржана обиљежја кривичног дјела.

Министарство унутрашњих послова Републике Српске дан касније најавило је да ће уложити приговор Канцеларији главног тужиоца Тужилаштва БиХ одмах по пријему званичног обавјештења Тужилаштва о обустављању истражног поступка у предмету "Добровољачка".

Министар унутрашњих послова Станислав Чађо том приликом је нагласио да извјештај мора да садржи образложење за ове потезе, те да ће га Министарство по пријему веома пажљиво и детаљно размотрити и одредити свој став.

"Дубоког смо убјеђења да су сасвим довољни и квалитетни докази којима је Тужилаштво располагало да одлучује да ли ће или неће подићи оптужницу. Оваква одлука Тужилаштва заиста је изненађујућа и шокантна за све нас, посебно за полицију која разумије квалитет и количину доказа које је она својим радом обезбиједила и доставила надлежном Тужилаштву", рекао је тада Чађо.



Оставите одговор