Косово за канађане безнадежан случај

Косово је и три године пошто је прогласило независност дубоко нефункционално и представља безнадежан случај, а грађани га сврставају међу најкорумпираније европске земље, јер политичком класом доминирају елементи преостали из предратног периода, многи повезани с криминалним групама, пише канадски недјељник "Меклинс" /Maclean’s/. Директор у центру РАНД и бивши високи амерички дипломата на Балкану Џејмс Добинс […]

недеља, септембар 25, 2011 / 19:28

Косово је и три године пошто је прогласило независност дубоко нефункционално и представља безнадежан случај, а грађани га сврставају међу најкорумпираније европске земље, јер политичком класом доминирају елементи преостали из предратног периода, многи повезани с криминалним групама, пише канадски недјељник "Меклинс" /Maclean’s/.

Директор у центру РАНД и бивши високи амерички дипломата на Балкану Џејмс Добинс сматра да Косово представља безнадежан случај, наводи недјељник и подсјећа да је косовска полиција покушала да преузме контролу над два административна прелаза Јариње и Брњак у ноћи 25. јула, а Срби на сјеверу Косова су блокирали путеве ка тим прелазима.

"Криза је недјељама кључала. Сабин Фрејзер из Међународне кризне групе назвала ју је ‘најопаснијим моментом’ у овој области од 2008, када је Косово прогласило независност", пише лист.

Добинс је оцијенио да је, упркос повременим разбуктавањима, ова област углавном мирна, али, са "неких других аспеката – заправо, са већине аспеката – Косово остаје безнадежан случај".

"Локална економија не производи ништа", казала је Ендељуше Морина, извршна директорка Иницијативе за косовску стабилност.

На политичком плану, ситуација је још гора, наводи лист и подсјећа да је премијер Хашим Тачи оптужен крајем прошле године за умијешаност у трговину људским органима током рата 1999. године, док су други високи званичници оптужени за ратне злочине.

Управо је бивши Тачијев министар Фатмир Љимај оптужен да је убио два Србина за вријеме рата.

"Велики сам скептик по питању читавог тог случаја", рекао је Роберт Остин, професор у школи за глобална питања "Манк" при Универзитету у Торонту и дугогодишњи посматрач на Косову. Он сматра да је "процес изградње националне државе на Косову потпуно склепан".

Косово има гомилу домаћих проблема. Међутим, на локалном нивоу превладују два питања – Србија и сјевер Косова.

"Током југословенских година, статус Косова је лелујао између српске покрајине и полуаутономне зоне. Историјски, српски народ сматра ово подручје својом светом земљом", пише лист и додаје да нимало не изненађујуће да је Србија одбила да призна независност Косова.

Остим истиче да Косово иде истим путем као и Албанија, који ће се завршити поларизованом и опасном политичком климом.



Оставите одговор