Горбачов: Путин ваља донекле, а Јељцин је био најгори

Бивши и уједно посљедњи предсједник Совјетског Савеза Михаил Горбачов (80) похвалио је актуелног премијера Русије Владимира Путина за све што је учинио до 2006. године како би земљи вратио стабилност, али је критиковао његове касније одлуке. У интервјуу за лондонски „Гардијан” Горбачов је оцијенио да је чак и употреба неких ауторитарних метода од стране Путина, […]

среда, август 17, 2011 / 18:15

Бивши и уједно посљедњи предсједник Совјетског Савеза Михаил Горбачов (80) похвалио је актуелног премијера Русије Владимира Путина за све што је учинио до 2006. године како би земљи вратио стабилност, али је критиковао његове касније одлуке.

У интервјуу за лондонски „Гардијан” Горбачов је оцијенио да је чак и употреба неких ауторитарних метода од стране Путина, тада предсједника Русије, била оправдана.

„Али онда је дошао тренутак када сам видео да он мења изборни систем и укида изборе за губернаторе руских региона. Набројао сам 20 таквих промјена које не могу да подржим”, рекао је Горбачов.

Он је истакао да се никада није помирио са деветогодишњом владавином бившег руског предсједника Бориса Јељцина, која је како је рекао, обиљежена хаосом, нити са Јељциновим пактом са лидерима Украјине и Бјелорусије о објави распада СССР-а у децембру 1991. године.

„Вјероватно сам био сувише либералан и демократичан према Јељцину. Требало је да га пошаљем за амбасадора у Велику Британију или можда у неку бившу британску колонију”, рекао је Горбачов.

Последњи предсједник СССР-а одговорио је да међу неколико одлука због којих жали спада и она о реформи Комунистичке партије.

„Предуго сам покушавао да реформишем Комунистичку партију”, навео је Горбачов и објаснио да је требало још у априлу 1991. године да формира демократску реформску партију, јер су комунисти кочили промјене.

Објашњавајући своју тадашњу позицију, Горбачов је рекао да су тада постојале двије снаже партијске струје. Једна конзервативна и реакционарна која је желела да заустави његову политику и друга прогресивна која се залагала за вишепартијски систем и тржишне реформе.

„Сада мислим да је требало да искористим прилику да иступим из Комунистичке партије и оформим нову партију”, казао је Горбачов.

Други разлог за његово кајање је што није раније покренуо реформу СССР-а и што није раније дао веће надлежности свакој од 15 република, нагласио је бивши предсједник СССР-а.

На питање како види промјене у Кини, највећој комунистичкој земљи, Горбачов је одговорио да је сигуран да су реформе неизбјежне.

„У Совјетском Савезу се ништа не би десило да ми то нисмо учинили. Људи су били потпуно изоловани од доношења одлука. Наша земља била је на другачијем нивоу развоја и за нас је рјешење проблема било да укључимо људе у одлучивање”, рекао је Горбачов.

Он је закључио да ће у Кини ускоро доћи тренутак када ће морати да се одлучи о политичким реформама и да се Кинези већ приближавају том тренутку.



Оставите одговор