Звезда демолирала Вентспилс

Фудбалери Црвене Звезде су на најбољи начин запушили уста свима онима који су их критиковали након прве утакмице у Летонији. Звезда је суверено контролисала меч од првог минута, и најтрофејнији српски клуб је коначно заличио на екипу која има чему да се нада у Европи. Коначних 7:0 су и најбоља увертира пред плеј-оф Лиге Европе, […]

четвртак, август 4, 2011 / 22:39

Фудбалери Црвене Звезде су на најбољи начин запушили уста свима онима који су их критиковали након прве утакмице у Летонији.

Звезда је суверено контролисала меч од првог минута, и најтрофејнији српски клуб је коначно заличио на екипу која има чему да се нада у Европи. Коначних 7:0 су и најбоља увертира пред плеј-оф Лиге Европе, када Звезду очекује сигурно озбиљнији противник.

Меч је почео, као и увијек када Звезда игра у Европи, у сјајној атмосфери пред око 30 хиљада гледалаца. Заиста сјајна посјета када се има у виду име противника и рана фаза такмичења. Чињенице које само показују колико су се навијачи најтрофејнијег српског клуба ужелили утакмица у Европи.

Оно што су сви од самог старта примјетили, и чему су се сигурно обрадовали, је и повратак на терен Милана Вилотића, који ипак није играо са траком на руци.

Звезда је одлично отворила меч, а посебно је запажен био новајлија Димитријевић. Он је започео акцију из које је проистекла и прва прилика за српског вицешампиона. Борха је добро шутирао главом, након центаршута Микића, али је на висини задатка био голман летонске екипе.

Након још једног лијепог потеза Димитријевића, у казнени простор Вентспилса ушао је Тошић, чији центаршут завршава у рукама голмана Власовса.

Међутим, Вентспилс показује у истом минуту да није дошао да се брани, када након лепе акције Вишњаковс излази сам испред Бајковића, али црногорски голман сјајно реагује. Ситуација која је показала да и даље има проблема у задњој линији Звезде, али и која је улила додатну снагу свим фудбалерима „црвено-белих".

Утакмица је у првом дјелу првог полувремена имала заиста јак ритам, низале су се узбудљиве ситуације, углавном пред голом Власовса. Скоро као најава онога што слиједи, Бразилац Каду улази у шеснаестерац, атрактивним дриблингом ствара себи прилику за ударац, али то чини недовољно добро.

А онда је дошао и 13. минут, када и почиње Звездина серија. Каду је извео корнер, на лопту је кренуо Борха али је по Власовса био кобан његов фудбалер, Уругвајац Мартинез који неспретно реагује и шаље лопту у сопствену мрежу.

Након раног вођства, чинило се да фудбалери Звезде желе да смире игру, и да пасовима по ширини што дуже очувају лопту у свом посједу.

Из једног таквог напада Звезда је изборила корнер, који је поново извео Каду, лопта је дошла до Микића који је враћа у срце шеснаестерца, а Калуђеровић се одлично снашао и у паду шаље лопту у гол Летонаца.

Само који минут касније, посјетиоци на Маракани имали су задовољство да виде предиван погодак Дарка Лазовића из слободног ударцам са преко 27 метара. Излишно је рећи да је голман Власовс био потпуно немоћан.

Звезда је наставила да плете мрежу око гола Вентспилса, опет је лијепу акцију иницирао Димитријевић, лопта је стигла до Борхе који шутира доста добро али голман летонског тима, најзапаженији у гостујућој екипи, шаље лопту у корнер. Звезда је била близу постизања поготка и након корнера, када је ударац главом Калуђеровича завршио тик поред стативе гостију.

У 40. минуту Борха своју трећу прилику на сусрету претвара у погодак, и то на спектакуларан начин. Колумбијац је примио лопту на неких 16 метара од гола Летонаца, и јако лијепим и одмјереним ударцем шаље лопту у супротан угао, Још једном, Власовс је само немо посматрао своје немоћне саиграче.

До краја полувремена слика на терену се није мјењала, Звезда је до судијског звиждука била јако сигурна, али прилика и голова више није било.

Већ на самом старту другого дјела игре, Тошић је прошао по лијевој страни, гдје га руши играч гостију и судији није преостало ништа друго него да покаже на бијелу тачку.

Лопту је поставио капитен Ковачевић, одлично је шутирао, али је ипак био за мало непрецизан и његов ударац завршио је на стативи.

Примјетна је била и доза нервозе гостујућих фудбалера. Немоћ су покушали да сакрију грубљим стартовима, а као послиједица тога стигао је и црвени картон који је добио Ритварс Ругинс.

Потоп Летонаца наставио се недуго затим, када је свој други погодак на мечу постигао Андрија Калуђеровић.

Услиједио је период игре када су се играчи Звезде кратким пасовима, на којима толико инсистира Роберт Просинечки, готово поигравали са Вентспилсом. Из напада који је трајао преко минут, и у коме су играчи Звезде разменили готово невјероватан број додавања, свој други гол у црвено-белом дресу, након само четири проведена минута на терену, постигао је и Мезенга.

Имајући у виду да је меч у сваком смислу ријешен, Роберт Просинечки пружио је прилику младом Филипу Јанковићу, о коме је било доста ријечи у домаћим медијима протеклих дана. Јанковић, који има непуних 17 година, је тако ушао у историју најтрофејнијег спрког клуба као други најмлађи дебитант, јер је престигао Дејана Станковића, који се на тој позицији налазио од 1995. године, за један дан.

У 76. минуту Борха се и по други пут уписује у листу стријелаца. Други гол Колумбијца готово да је био идентичан првом.

Ритам је у последњих петнаестак минута пао, што је и потпуно разумљиво, али то не значи да није било прилика. У изгледној шанси, по први и једини пут у другом полувремену, нашли су се фудбалери летонске екипе, али је Јапанац Шимбура био непрецизан. Са друге стране, полуприлика испред гола Вентспилса је било поприлично, али без реализације.

Крај сусрета сви навијачи Црвене Звезде дочекали су на ногама, и сигурно је да оваква побједа, и поред неатрактивности противника, показује да Црвена Звезда може да игра квалитетан и конкурентан фудбал у Европи. Након доста дуго, постоји шанса да Србија има два представника у неком европском такмичењу, што би требало да радује све љубитеље овог спорта у нашој земљи.