Кантримен: Ситуација на Косову нема никакве посљедице за БиХ
Замјеник помоћника државног секретара САД Томас Кантримен оцијенио је данас да веома сложена ситуација на Косову нема никавке посљедице за БиХ. "Лично не видим никакве посљедице садашње ситуације на Косову по БиХ. Знам да има људи који желе да користе ситуацију на Косову за своје политичке аргументе, али заиста не постоје никакве везе између Косова […]
Замјеник помоћника државног секретара САД Томас Кантримен оцијенио је данас да веома сложена ситуација на Косову нема никавке посљедице за БиХ.
"Лично не видим никакве посљедице садашње ситуације на Косову по БиХ. Знам да има људи који желе да користе ситуацију на Косову за своје политичке аргументе, али заиста не постоје никакве везе између Косова и БиХ" – рекао је Кантримен новинарима.
Он је изразио жаљење због недавног насиља и чињенице да је због тога погинуо један полицајац на Косову.
"Није требало да буде таквог насиља. САД, ЕУ и КФОР тренутно покушавају да нађу привремено рјешење како би се могао наставити дијалог између Приштине и Београда", нагласио је Кантримен.
Он је напоменуо да је садашња веома сложена ситуација на сјеверу Косова промјенила цјелокупну ситуацију на Косову јер су суштински проблеми који су били прије и даље остали.
"За рјешење таквог проблема постоји дијалог ЕУ између Београда и Приштине", истакао је Кантримен.
Он је додао да је битно да постоји комуникација и могућност за миран дијалог Косова и Србије, чак и ако није активан ове седмице.
Још смо ту да штитимо Дејтон
Кантримен је у изјави за новинске агенције СРНА, ФЕНА и ОНАСА, нагласио важност Дејтонског мировног споразума за БиХ изразивши жаљење што и 15 година након његовог потписивања постоје људи који не прихватају основне принципе тог споразума.
"Више бих волио да се можемо концентрисати на политичко развој у правцу пута у ЕУ, али је још потребно нама и другим члановима међународне заједнице да заштитимо основне принципе Дејтона", рекао је Кантримен.
Он је нагласио да су основни принципи Дејтонског споразума – то је једна држава, два јака ентитета и три конститутивна народа, напоменвуши да ће САД да бране те принципе од оних који би жељели да их руше.
Коментаришући недавну изјаву предсједника Републике Српске Милорада Додика да је БиХ државна заједница, Кантримен је рекао да Додика веома поштује због његове политичке способности, али да не може да схвати правну основу тог коментара, подсјећајући да су САД признале независност земље 1992. године.
"То је коментарисао и високи представник Валентин Инцко у правном смислу. То није питање тумачења Дејтона него јасан језик Дејтонског споразума и у правном смислу се сасвим слажем са оним што је рекао Инцко", рекао је Кантримен.
Говорећи о питању формирања Савјета министара БиХ замјеник помоћника државног секретара САД рекао је да је у посљедње вријеме напредак остварен у смислу интензивнијих контаката између политичких лидера који сада више не разговарају "путем штампе".
"Уколико желите озбиљне разговоре свака страна треба имати спремност да износи идеје и морам нагласити да постоји више контаката међу политичким лидерима за које се надам да ће бити настављени и током цијелог августа, односно у вријеме годишњих одмора", рекао је Кантримен.
Он је додао да одговорност за формирање Савјета министара треба да буде на најјачим странкама за које жели да види да прихватају ту одговорност, истичући да не постоје планови међународне заједнице за укључивање у преговоре око тог питања.
Замјеник помоћника државног секретара САД рекао је да међународна заједница жели дати подстрек и охрабрење политичким странкама у БиХ за формирање власти како би ефикасније приступили рјешавању хитних економских проблема који су много битнији свима у земљи.
Коментаришући почетак структуралног дијалога о реформи правосуђа БиХ и ЕУ, Кантимен је рекао да САД нису директно укључене у тај веома позитиван процес и важан сегмен за било коју земљу која жели бити чланица Уније.
"САД, ЕУ, ОЕБС и многи други су до сада много допринијели изградњи правосуђа у БиХ. Сви имамо обавезу да видимо како правосуђе у БиХ може бити јаче, ефикасније, чистије и најбитније од свега потпуно независно од било каквог политичког утицаја", рекао је Кантримен.
Он је напоменуо да се на примјеру Хрватске види да правосуђе најтеже питање при укључивању у ЕУ, изразивши задовољство што је и држава БиХ али и оба њена ентитета спремна да искрено разговарају о томе како створити независно правосуђе.