Узалуд дизање панике: Кинеска свемирска станица пала у Тихи океан

Кинеска свемирска станица Тијангонг 1, успркос пријетњи неконтролисаног пада, већим дијелом је изгорила при повратку у земљину атмосферу изнад Јужног Пацифика, саопштиле су кинеске власти.

понедељак, април 2, 2018 / 10:12

Експериментална свемирска лабораторија која је била у квару, ушла је у атмосферу око 8.15 по времену у Пекингу (2.15 по централноевропском времену), саопштила је Кинеска агенција за планирање летова с посадом (ЦМСЕО). Летјелица која од 2016. лети неконтролисано поново је ушла у атмосферу нешто раније него што је предвиђено.

Кинеска агенција је раније најавила да очекује њен повратак на Земљу око 2.42 по централноевропском времену, што би значило да би била изнад јужног Атлантика, изнад Сао Паула.

Научници који су пратили дезинтеграцију летјелице у орбити предвидјели су да ће она углавном изгорјети и представљати минималан ризик за људе. Анализа из кинеског Свемриског контролног центра показала је да је тако и било и да је летјелица углавном изгорела. Астрофизичар на аустралијском Националном универзитету рекао је да повратак Тјангонга 1 на земљу био "углавном успјешан" и да би наравно било боље да она није неконтролисано падала ка Земљи.

"Могло је бити боље наравно, она је падала, али је пала у Јужни Пацифик и то је отприлике мјесто на које је и било пожељно да падне", рекао је Такер. Лабораторија је постављена у орбиту септембра 2011. године.

Требало је да се контролисано врати у атмосферу Земље, али се покварила марта 2016, што је изазвало забринутост око њеног "пада".Међутим, ризик да неког човјека погоди неки њен дио тежи од 200 грама је био један према 700 милиона, навела је кинеска служба за планирање летова с људском посадом ЦМСЕО.

"Тиангонг-1" или: "Небески двор", користио се за медицинске експерименте, као лабораторија, и сматрао се првим кораком за изградњу веће свемирске станице.Огромна топлота због трења током лета брзином од више од 20.000 километара на сат, доводи до тога да главна структура изгори или експлодира, и то већ око 80 кометара изнад површине Земље, саопштила је раније Европска свемирска агенција (ЕСА)ЕСА је најавила да ће већина фрагмената да се распрши у ваздуху а да ће мали број падати релативно споро прије него што сасвим падне до саме површине Земље, и да ће вјероватно завршити у мору, јер мора и океани заузимају више од 70 одсто површине Земље.

Станица "Тиангонг-1" која је величине аутобуса и тежи 8,5 тона по величини је тек 50. предмет који се од 1957. године неконтролисано враћа на Земљу, рекао је Џонатан Мекдауел, астроном Астрофизчког центра Харвард-Смитсониан у Сједињеним Америчким Државама.Кина је уложила милијарде долара у освајање свемира како би покушала да ухвати корак с Европом и САД.

Освајање свемира које координира војска Кине, сматра се симболом нове моц́и те земље.



Оставите одговор