Стразбур пресудио за раднике из Чачка: Стижу плате из прошлог вијека

Иако је Модна конфекција "Први октобар" из Чачка ликвидирана још 2002, шесторо радника овог предузећа недавно је примило разлику у плати за осам година из прошлог вијека. Благодарећи пресуди Европског суда за људска права у Стразбуру, њима је са рачуна Министарства финансија Владе Србије исплаћено од 15.000 до 18.000 евра. – Имали смо правоснажну пресуду […]

четвртак, фебруар 7, 2013 / 21:42

Иако је Модна конфекција "Први октобар" из Чачка ликвидирана још 2002, шесторо радника овог предузећа недавно је примило разлику у плати за осам година из прошлог вијека.

Благодарећи пресуди Европског суда за људска права у Стразбуру, њима је са рачуна Министарства финансија Владе Србије исплаћено од 15.000 до 18.000 евра.

– Имали смо правоснажну пресуду Општинског суда у Чачку и молили Министарство рада да нам исплати наше принадлежности, али смо добили одговор да у њиховом буџету не постоје средства за те намјене. Затим смо се писмом обратили министру Расиму Љајићу и примили исти одговор. Да смо тада исплаћени, нашу државу би то коштало око 5.000 евра по човјеку. Овако је, са свим трошковима, издатак бар четири пута већи – каже за „Политику“ Селимир Остојић (73), један од шесторо упорних тужилаца.

У групи је, најприје, било 29 радника „Првог октобра“ и они су тужбом из 1999. пред Општинским судом у Чачку захтијевали да им предузеће исплати примања закинута од јануара 1992. до октобра 1999. године.

Током суђења одрекли су се дијела тужбе који се односи на порезе и доприносе, путне трошкове, топли оброк, регрес и минули рад и на крају тражили само разлику између исплаћене зараде и оне која би им припала по појединачном колективном уговору.

Вијеће судије Гордане Танкосић донело је 5. фебруара 2001. пресуду на основу признања којом је „Први октобар“ у обавези да цијелој групи исплати ускраћена примања, сваком у различитом износу.

Шесторо запослених на примјер, који су се касније жалили Европском суду, требало је тада да приме између 72.872 и 88.922 динара. Иначе, тог дана кад је пресуда донијета, курс је био 62,6 динара за један амерички долар, 59 динара за евро и 30 динара за њемачку марку.

Међутим, „Први октобар“ је већ тада био на низбрдици и није имао одакле да исплати дуг. Дио погона био је срушен у НАТО бомбардовању у прољеће 1999, предузеће је пало у стечај новембра 2002, а годину дана касније земљиште и преостале хале продати су једној београдској фирми, и на том мјесту је 2005. подигнут Тржни центар „Меркатор“.

Остојић вели да су радници из стечајне масе добили по седам или осам хиљада динара, а он је и даље покушавао да изврши правоснажну пресуду у своју корист. Након молби упућених Министарству рада, одлучио је да поступак настави пред Европским судом у Стразбуру.

– Из штампе сам сазнао да овакве предмете успјешно води адвокат из Новог Пазара Рефија Гарибовић, и обратили смо се њој. Поред мене, на тужбу се одлучило још петоро колега из оне групе, док су остали одустали. Ми смо дали по 150 евра за трошкове приликом утужења, 2008, и остало нам је само да чекамо пресуду која је, ево, показала да смо били у праву – каже Остојић.

У поменути износ који је досуђен бившим радницима „Првог октобра“, урачуната је, поред главнице дуга, затезна камата и накнада од 3.600 евра за нематеријалну штету, односно претрпљену патњу или трошкове.



Оставите одговор