Столтенберг: Било је важно да у рату будеш против Срба

Бивши изасланик УН током рата у БИХ Торвалд Столтенберг испричао је, 20 година после почетка тог рата, како је за стране дипломате у тим временима било пожељно да буду против Срба – да би избјегли критике и били прихваћени. „Од првог дана рата знао сам да, ако желите да буде у потпуности прихваћени, односно да […]

петак, април 20, 2012 / 12:47

Бивши изасланик УН током рата у БИХ Торвалд Столтенберг испричао је, 20 година после почетка тог рата, како је за стране дипломате у тим временима било пожељно да буду против Срба – да би избјегли критике и били прихваћени.

„Од првог дана рата знао сам да, ако желите да буде у потпуности прихваћени, односно да избјегнете критике, требало је да будете против Срба, подржавате Бошњаке и гледате кроз прсте Хрватима,“ рекао је Столтенберг у интервјуу Радију Слободна Европа.

Они који су, попут њега, подржавали једну или другу страну „на основу конкретног развоја догађаја на терену,“ били су изложени жестоким критикама, додао је.

Столтенберг, који је због жеље да буде непристрасан критикован да је просрпски оријентисан, каже да је на крају био принуђен да умјесто српског који је научио током дипломатске службе у Београду у преговорима користи енглески. Замјерано му је што, када говори српско-хрватски језик, превише користи српску варијанту, а премало хрватску.

„Тачније, да је мој акценат превише српски. Због тога сам наставио да користим енглески, тако да ми знање српско-хрватског језика није много помогло у преговорима,“ рекао је.

Столтенберг је истакао да ни тада није желио – као ни сад – да буде судија већ да као изасланик УН допринесе заустављању рата.

По његовом мишљењу, мировни план из 1993. године био је повољнији за Бошњаке од Дејтонског споразума, али су га они одбили на сугестију САД.

О улози Сједињених Држава, Столтенберг је рекао су „својевремено отежале постизање договора“.

Столтенберг је објаснио да се најпре надао да ће се САД много раније укључити у преговоре, али да је уважио одговор тадашњег америчког председника Клинтона да је то европско питање.

„Сматрао сам да је то коректан приступ. Међутим, САД се нису у потпуности повукле из те регије, већ су стајале са стране и давале инструкције некима од учесника, што је, заправо, веома отежавало постизање договора“, указао је бивши норвешки министар.

Столтенберг је подсетио да су лорд Овен, као представник ЕУ, и он, у име УН успјели да у јесен 1993. године издејствују усмени пристанак све три стране на мировни споразум, али да су представници Бошњака потом саопштили да не могу да прихвате тај документ, јер су их тако савјетовале америчке власти.

„Као разлог је наведено да би веома мала територија припала Бошњацима. Наиме, према споразуму је било предвиђено да добију 33.3 процента територије. Данас после Дејтона, у суштини контролишу између 26 и 28 одсто земље. Споразумом из 1993. било је предвиђено стварање три јединице унутар БиХ – бошњачке, српске и хрватске.“

По његовим ријечима, разлика између приједлога споразума из 1993. и Дејтона, од којих ниједан није савршен, јесте у томе што је рат трајао двије године дуже. У том периоду је убијено на хиљаде људи, а на десетине хиљаде их је избјегло.

На питање како наћи излаз из садашње ситуације будући да је БиХ још увијек у великој мјери подјељена по етничким линијама и као држава нефункционална Столтенберг је рекао да одлуке о животу у миру треба да доносе људи у БиХ, а не било ко други, укључујући САД.

„Ја сам увјерен да ће сва ова питања бити ријешена и то без рата. Сматрам да ситуација у БиХ није најопаснија на Балкану. Много сам забринутији због стања на Косову“, закључио је он, не образлажући детаљније свој став о покрајини.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Ako se prepustimo toj pogubnoj tezi da mi ne možemo ništa da učinimo, da je sve unapred određeno, da nam se sudbina kroji u Briselu i Vašingtonu, da smo mi nemoćni, da narod ništa ne bira,nego da mu strane obaveštajne službe nameću uzurpatore,onda je to siguran put naše propasti i našeg konačnog nestanka. Kako svake godine 35.000 Srba više umire nego što se rađa, onda nama ne preostaje ništa drugo, sledeći defetizam te nakaradne političke strategije, nego da izračunamo, to bar nije teška računica, kada ćemo mi Srbi nestati sa planete, kada ćemo izumreti i kada ćemo sahraniti jednu civilizaciju staru skoro osam milenijuma.

    Da li smemo to da uradimo? Da li nam stvarno nema spasa? Da li Srbi nestaju?

    Koja su moguća strateška rešenja?

    Imamo tri moguća rešenja :

    1. Ako je zacrtano da Srbi nestanu i ako smo na dobrom putu da to ispunimo, ako je sve tako beznadežno kako nam se prikazuje, onda možemo da skratimo taj tragičan put naše propasti i možemo da svi zajedno izvršimo kolektivno samoubistvo i tako definitivno pomognemo da se reši srpsko nacionalno pitanje za sva vremena. U povesti će ostati zabeleženo da je postojao jedan izabrani narod koji se sam uništtio.

    2. Ako je neko stvarno odlučio da mu ovde smetamo, ako se nalazimo na teritoriji koju neko hiljadama godina hoće da uzme za sebe, ako ne možemo da branimo ovu zemlju za koju su moćnije sile zainteresovane,ukoliko ne želimo da nestanemo ili da postanemo robovi, onda možemo da napravimo plan da se kolektivno iselimo na neko drugo područje i da tako više ne budemo remetilački faktor na Balkanu. U ovoj strategiji se postavlja pitanja : gde da se iselimo i koliko to košta?

    3. Ukoliko želimo da trajemo kao nacija, da odbranimo hiljadugodišnju kulturu,veru i tradiciju,ukoliko želimo da sačuvamo našu državu,našu slobodu,nezavisnost i naše pravoslavlje ,ukoliko želimo da sačuvamo naše običaje i naš pogled na svet,ukoliko želimo da sačuvamo naše sećanje na naše pretke, na Lepence i Vinčance, na Nemanjiće i sve one koji su svoje živote ugradili za našu danas ugroženu slobodu, onda nam nema drugoga nego da se odbranimo, da se organizujemo, da se povezujemo, da se pobunimo, da kriknemo, da podignemo glave i da ustanemo u odbranu naše države,nacije,vere,povesti,tradicije,običaja,kulture i našeg prava da budemo Srbi, da imamo svoj nacionalni identitet, da negujemo svoje različitosti od ostalih naroda, da čuvamo svoju iskonsku povezanost sa drevnim civilizacijama,svoju baštinu, svoj ponos i dostojanstvo, svoju nacionalnu energiju,svoju viziju za spas posrnulog i unesrećenog čovečanstva.“

    http://www.dragas.biz/index.php?option=com_content&view=article&id=9487%3Aodbrana&catid=144%3Areagovanja&Itemid=123

Оставите одговор