Селман: Разговори о реформи правосуђа ништа спектакуларно
Министар правде Републике Српске Џерард Селман рекао је да не очекује ништа спектакуларно од разговора о реформи правосуђа између представника БиХ и ЕУ, који ће бити одржани 6. и 7. јуна. "Највеће достигнуће тог разговора јесте то што ће /европски комесар за проширење/Штефан Филе разговарати са предсједником Милорадом Додиком о свим тачкама и отвореним питањима […]
Министар правде Републике Српске Џерард Селман рекао је да не очекује ништа спектакуларно од разговора о реформи правосуђа између представника БиХ и ЕУ, који ће бити одржани 6. и 7. јуна.
"Највеће достигнуће тог разговора јесте то што ће /европски комесар за проширење/Штефан Филе разговарати са предсједником Милорадом Додиком о свим тачкама и отвореним питањима о којима се разговарало и са Кетрин Ештон. Други дан ће се радити по комисијама и по одређеним питањима с представницима ентитетских министарстава и министарства БиХ", рекао је Селман за "Фокус".
Он је навео да ће представници РС изложити свој концепт о томе шта су недостаци и шта жели по питању правосуђа.
Селман је рекао да треба на други начин уредити рад правосудних институција на нивоу БиХ, прије свега Суда и Тужилаштва, да се њихове надлежности сведу на оне због којих су и основани, а не да се врше на основу широког тумачења одређених одредаба Суда БиХ и да се изводе надлежности које нису дате том Суду.
Према његовим ријечима, Српска не жели да након Врховног суда РС, било која инстанца може да одлучује о правосудним одлукама на нивоу ентитета, јер ентитети имају искључиву надлежност у домену правосуђа.
Он је навео да ће се тражити и да се на други начин уреди рад Уставног суда БиХ. Уставни суд БиХ ради по интерним правилима које су донијеле судије.
Селман је навео да је Одлука о стављању ван снаге Одлуке о расписивању републичког референдума врло рационална, јер је РС и без референдума остварила циљ који се захтијева још од 2007. године када је Влада РС појединим међународним структурама и структурама у БиХ говорила да су незадовољни радом правосудних институција, начином њиховог оснивања, њиховом надлежношћу и понашањем према одређеним ситуацијама у оквиру БиХ.