СДС: Тешко финансијско стање РС
Aктулена власт СНСД-а у протеклим годинама довела је Републику Српску у тешку економску ситуацију и мора да грађанима објасни како је и поред 1,5 милијаради марака средстава од приватизације, повећала задуженост РС, те погоршала стање у привреди и стандард грађана Српске. У оцјени стања с приједлогом мјера за одрживост јавних финансија РС, чланови Економског савјета […]
Aктулена власт СНСД-а у протеклим годинама довела је Републику Српску у тешку економску ситуацију и мора да грађанима објасни како је и поред 1,5 милијаради марака средстава од приватизације, повећала задуженост РС, те погоршала стање у привреди и стандард грађана Српске.
У оцјени стања с приједлогом мјера за одрживост јавних финансија РС, чланови Економског савјета Српске демократске странке су у недјељу, на конференији за новинаре у Бањалуци, упозорили да само неодговорна и некритичка влада континуитета, чији је основи циљ останак на власти, може бити задовољна својим радом, а да при томе не оставри ништа што је обећано.
"Само оваква влада континутета може да поднесе чињеницу да данас у РС имамо раст буџетског дефицита, јавног дуга и задужења, пореза и доприноса, јавне потрошње и бирокрартије, ненаплаћених пореза и доприноса и броја незапослених”, изнио је само неке од лоших показатеља Владе СНСД-а у протеклом период посланик СДС-а у Народној скупштини Зоран Латиновић.
Истовремено, нагласио је, све то прати пад животног стандарда грађана већине грађана, погоршани услови привређивања и прилива директних страних инвестиција, смањен број запослених у реалном сектору, те суноврат тржишта капитала и потпуно потрошена средства на рачуну посебних намјена (есцроw рачун).
"Могло би се рећи да само чекамо дан када ће Влада објавити тоталну јесењу расподјелу средстава, добијених у поступку приватизације и продаје Телекома, у износу од 1,5 милијарди марака”, рекао је Латиновић и позвао Владу да престане са нералним обећањима.
Умјесто растрошности, распродаје државне имовине, задуживања и енормне јавне потрошње, извршна власт мора да подигне привреди раст, запошљавање, донесе мјере штедње, изгради правну државу и покрене реформске процесе на путу БиХ ка Европском унији.
Подсјетивши да је акумулирани дефицит буџета и јавних фондова на крају прошле године износио милијарду и 111,1 милиона КМ, Латиновић је изразио забринутост због убрзаног директног и индиректног задужења РС, чиме је стање укупног дуга повећано на 4,5 милијарди марака.
А тај тренд се наставља, јер су потрошена средства с посебног рачуна, а па упозорава да ће уз нереалне трошкове садашње власти у наредне три године доћи на наплату ануитети по основу кредита код ММФ-а.
Све то пријети даљем социјалном суноврату грађана, због чега СДС наглашава да ће бити мале шансе за излазак Српске из дужничке кризе и потенцијалног банкрота, без продаје преосталог дијела капитала у власнитву државе, првенствено у енергетском сектору.
Посланик СДС-а Љиљана Богдановић критиковала је актулену власт због повећана пореза и доприноса на плату, укидања стимулативног непорезивог дијела, а изостало је очекивано повећање прихода.
"Директну посљедицу претрпила су мала и средња предузећа, а катанац на врата је у прошлој години ставило око 4.000 тих привредних субјеката, што опет није било аларм за убуну овој власти, као и аларматан податак да је лани број запослених био мањи него четири године прије", казала је Богдановић.
Она је рекла да је у 2006-ој години било 169.000 запослених, а сада само 145.000.
"До таквог стања су довеле лоше мјере економнске политике Владе РС”, указала је Богдановић истичући да СДС тражи стабилан порески систем, у којем се неће досити да поједини порески обвезници дугују буџету преко милијарду и 200 милиона марака, закључно с мајом ове године.
"Око 315 привредних субјеката дугује више од 500.000, а 190 више од миллион марака. око 60-70 њих су несолвенти или у стечају и питање да ли ће се тај новац икада наплатити, а некима од њих је додјељиван и новац од ИРБ-а”, указала је Богдановић.
Члан Економског савјета СДСЛазар Марић је указао да власт СНСД-а обвезницама задужује РС по потпуно неповољним каматним стопама од осам посто. "Истовемено, средства од приватизације ‘Телекома’ Влада је депоновала код комерцијалних банака, по каматним стопама од три до четири посто на годишњем нивоу. Након тога су фондови и општине та иста средства РС, од тих истих банака добијала по каматним стопама од осам до 10 посто, због чега ће наша дјеца бити робови ових новокомпонованих робовлансика”, рекао је Марић.
Он наводи да је разлика између пласираних и депонованих средстава завршила у нечијим џеповима, а сигурно и оним који су такву политику проводили.
За члан Економског савјета СДС-а Милована Станковића јавна администрација, уз енормно повећање бирократског апарата, један од значајних генератор лошег стања у финансијском сектору РС, а прати га и оснивање непотребних агенција кроз неконтролисано запошљавање, на уштрб реланог сектора.
Закључак СДС је да стање јавних финансија и финансијског сектора РС, упућује на закључак и потребу да уз много више професионализма и домаћинског односа, отворе процеси даљих реформи и значајних промјена у друштву, као и одговорности власти према грађанима и привреди. За излаз из стања у којем се налазимо, како сматра СДС, потребно је суштински промијенити приступ у рјешавању проблема и схватању ситуације у којој се налазимо, зауставити распродају потенцијала и богатства с којима објективно располажемо, али их недовољно цијенимо.
Ovo je sve što su četiri osobe, ekonomska „stručnjaka“, uspjele da domozgaju? Da je u RS teško ekonomsko stanje?
Za to plaćamo iz budžeta političke stranke?
Evo kako je analizu uradio dečko koji budžet RS ne košta ni marke, čovjek koji i piše na Frontalu.
„Jad i čemer „ekonomskih strategija“ SNSD i Konfederacije sindikata RS“
http://www.milkogrmusa.com/2011/10/jad-i-cemer-ekonomskih-strategija-snsd.html