Продаја Љубије следеће године

Инвестиционо-развојна банка (ИРБ) Републике Српске пролонгирала је датум продаје пакета акција Рудника жељезне руде (РЖР) Љубија, тако да ће она умјесто 17. децембра бити одржана 30. јануара наредне године.

уторак, децембар 4, 2018 / 12:11

Рок за подношење документације којом се доказује испуњеност услова, а који је истицао јуче, помјерен је за 17. јануар у 12 сати.
"Рок је помјерен на захтјев заинтересованих страна како би успјели да се припреме", казали су нам кратко у ИРБ.

Подсјећамо, ИРБ РС је 5. новембра понудила на продају већински пакет акција (64,99 одсто) РЖР Љубија, чиме се кренуло у реализацију одлуке коју је Влада РС донијела у октобру ове године. Почетна вриједност државног капитала је 69.020.547,43 КМ, с тим да право учешћа немају државни органи и предузећа у којима је државни капитал већи од 25 одсто укупног капитала.

С обзиром на то да одлука о продаји државног капитала у РЖР Љубија методом непосредног одабира купца није прошла у Народној скупштини у мају 2017, Влада је крајем прошле године избацила рудник са листе стратешких предузећа, чиме је омогућила приватизацију државног капитала у овом руднику без сагласности Народне скупштине РС. Затим је у октобру ове године на сједници Владе донесена одлука да се иде у продају.

Од двије највеће компаније које се помињу као главни кандидати за куповину рудника, а то су "АрцелорМиттал Приједор” и "Исраели Инвестмент Гроуп”, јуче нисмо успјели сазнати да ли је на њихов захтјев пролонгиран датум продаје.

"За такве информације ћете морати контактирати наше сједиште у Лондону”, казали су у "АрцелорМитталу”, док се Евгениј Зотов, директор друге компаније, није јављао на телефон.

Радован Вишковић, мандатар за састав нове Владе РС, позвао је "АрцелорМиттал” да се укључи у куповину и на тај начин затвори ову причу.

"Ако ‘Миттал’ има искрене намјере у Приједору да рудари и да се бави том причом, не видим зашто они не би били заинтересовани и купили те дионице и, на крају крајева, остварили своја права. Да сам у улози власника и да имам искрене намјере да послујем ту гдје треба да послујем, ја бих се укључио и купио, и не видим ко би био позванији да то купује него они. Нажалост, изгледа да су у БиХ и Републици Српској многи научили да им то неко да и да добију џаба, а не да они то плате”, казао је Вишковић.

Споменка Стевановић, сада већ бивши посланик ДНС-а, приликом продаје РЖР Љубија у НС РС била је један од највећих критичара тог посла. Јуче је рекла да је као тадашњи шеф Клуба те странке имала информације и инструкције из врха странке како да поступа те да је тако и радила.

"Радила сам тако какве сам документе добила и чврсто убијеђена да је истина на нашој страни. Послије скидања РЖР Љубија са листе стратешких предузећа, ја више о томе немам шта да кажем јер се не осјећам одговорном. То је питање за господина Павића (Марко Павић, лидер ДНС)”, казала је она.

Одлука о продаји никако није обрадовала раднике, који су против тога да нови власник рудника буде неко ко се не бави овом дјелатношћу.



Оставите одговор