Папандреу позива на смиривање тензија око природног гаса у Средоземном мору
Грчки премијер Јоргос Папандреу позвао је данас турског колегу Реџепа Тајипа Ердогана на смиривање тензија у вези са кипарском експлоатацијом гаса, која је још више продубила јаз на подијељеном острву и појачала тензије између Турске и Израела. "Премијер је позвао на уздржаност и мир", рекао је портпарол грчке владе Илијас Мосиалос новинарима након разговора Папандреуа […]
Грчки премијер Јоргос Папандреу позвао је данас турског колегу Реџепа Тајипа Ердогана на смиривање тензија у вези са кипарском експлоатацијом гаса, која је још више продубила јаз на подијељеном острву и појачала тензије између Турске и Израела.
"Премијер је позвао на уздржаност и мир", рекао је портпарол грчке владе Илијас Мосиалос новинарима након разговора Папандреуа и Ердогана.
Он је додао да је Папандреу истакао да једностране акције, које могу довести до проблема у региону, треба избјегавати.
Турска, која подржава турски сјеверни дио Кипра, оспорила је право Кипра и Израела на експлоатацију гаса.
Вјерује се да је ријеч о највећем налазишту гаса на свијету пронађеном у посљедњих 10 година.
Турски премијер Реџеп Тајип Ердгоан рекао је прошле седмице да је "експлоатација лудило".
Званичник из кабинета Ердогана рекао је да је премијер поручио грчком колеги да би било боље експлоатацију гаса оставити за касније када се постигне мировни споразум за острво. Он је, такође, рекао да једностране акције могу нанијети штету мировним преговорима.
Двојица лидера разговарала су о одржавању састанка на високом нивоу у вези са подијељеним острвом крајем октобра или почетком новембра.
Они су требали да се састану прошле седмице у Њујорку у вријеме Генералне скупштине, али је Папандреу остао у Атини због дужничке кризе у својој земљи.
Грчка није директно укључена у експлоатацију гаса, али јесте грчки дио Кипра, чланица ЕУ.
Турска је прошле седмице одговорила на почетак бушења америчке компаније "Нобл енерџи", коју је ангажовао грчки дио Кипра, потписивањем споразума са кипарским Турцима на сјеверу острва о експлоатацији гаса у истом региону.
Компанија "Нобл енерџи" ради на експлоатацији гаса и код обала Израела и најавила је велика налазишта.
Лидери кипарских Грка рекли су да ће приходи од било којих енергената моћи да се дијеле са кипарским Турцима прије постизања споразума о подијељеном острву.
Турска је запријетила да ће прекинути везе са ЕУ уколико влада кипарских Грка добије мјесто предсједавајућег ЕУ прије споразума. Кипар је одговорио да ће блокирати приступне разговоре Турске у ЕУ уколико настави да се противи експлоатацији гаса.
Сукоб око резерви угљоводоника избили су у вријеме погоршаних односа Турске и Израела због одбијања јеврејске државе да се извини због убиства турских активиста прошле године на броду који је превозио хуманитарну помоћ за Газу.
Кипар је 19. септембра у блоку 12, у својим територијалним водама, почео да буши због истраживања резерви гаса, упркос пријетњама Турске. Блок 12 граничи се са огромним Ливијатан пољем које је развио Израел у источном Медитерану, гдје су потврђене резерве гаса од око 8,5 билиона кубних стопа.
Ова количина довољна је за једногодишње снабдијевање гасом цјелокупне економије САД.
Уједињене нације су Законом о мору дозволиле државама да означе њихове "ексклузивне економске зоне за истраживање природних извора", које се налазе на 360 километара удаљености од територијалних вода.