Јеремић: Бојкот није успио, расправа ће се одржати

Предсједник Генералне скупштине УН Вук Јеремић рекао је да није успио покушај организовања бојкота јавне расправе о раду Хашког трибунала, која ће бити одржана 10. априла у Генералној скупштини. Јеремић није желио да говори о учесницима, али је задовољан што је превазиђен тежак психолошки моменат притисака, што бојкот дефинитивно није успио и што је сада […]

четвртак, април 4, 2013 / 09:12

Предсједник Генералне скупштине УН Вук Јеремић рекао је да није успио покушај организовања бојкота јавне расправе о раду Хашког трибунала, која ће бити одржана 10. априла у Генералној скупштини.

Јеремић није желио да говори о учесницима, али је задовољан што је превазиђен тежак психолошки моменат притисака, што бојкот дефинитивно није успио и што је сада извјесно да ће јавна расправа бити одржана.

– Одолели смо притисцима да од овог догађаја одустанемо и сада је јасно да организовани покушај бојкота није успео. Државе чланице УН су од уторка почеле званично да се пријављују за учешће, у великом броју – рекао је Јеремић за “Блиц”, наводећи да ће свака држава имати слободу да изнесе своје ставове, који ће постати дио званичног документа УН.

Позивајући се на дипломатске изворе у Њујорку, овај лист наводи да се само у једном дану двадесетак земаља пријавило за учешће у јавној расправи, а да су се прве пријавиле Турска и Хрватска, а потом Швајцарска и Бразил, а у првом дану то су учиниле и ЕУ, Аргентина, Пакистан, Колумбија, Палестина, Египат…

Имена учесника се за сада чувају у тајности, јер се догађало да због притисака људи, који су званично потврдили учешће, послије неколико дана одустану.

Зато ће, наводи извор листа, коначан списак бити објављен на сајту Генералне скупштине УН 24 часа пред почетак дебате.

Дебату, која ће бити подијељена у два дијела, отвориће Јеремић и генерални секретар УН Бан Ки Мун.

У пријеподневном дијелу учествоваће представници држава, док ће по подне бити одржана два панела – један посвећен правди, други помирењу.

Србију ће на поподневном панелу представљати директор Документационо-информативног центра “Веритас” Саво Штрбац и историчар Чедомир Антић.

Међу онима који су због притисака одустали, наводи исти извор, налазе се директор “Хјуман рајтс воча” Кенет Рот, предсједник Парламентарне скупштине земаља потписница римског статута Међународног кривичног суда Тина Интелман, као и предсједник Међународног кривичног суда Сангхјун Сонг.

Раније је најављено да ће у првом дијелу Србију представљати предсједник Томислав Николић, док Јеремић неће бити међу учесницима, али ће отворити и затворити дебату.



Оставите одговор