Изетбеговић и уставност Закона о катастру РС

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић поднио је Уставном суду БиХ Захтјев за оцјену уставности Закона о катастру Републике Српске. С обзиром да се овај закон примјењује од марта 2011. године, Изетбеговић од Уставног суда захтијева да донесе привремену мјеру којом ће обуставити његову примјену до окончања поступка пред Уставним судом БиХ "и тиме спријечи […]

понедељак, август 22, 2011 / 13:17

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић поднио је Уставном суду БиХ Захтјев за оцјену уставности Закона о катастру Републике Српске.

С обзиром да се овај закон примјењује од марта 2011. године, Изетбеговић од Уставног суда захтијева да донесе привремену мјеру којом ће обуставити његову примјену до окончања поступка пред Уставним судом БиХ "и тиме спријечи настајање ненадокнадиве штете за хиљаде људи који би несумњиво били погођени његовом примјеном".

Изетбеговић сматра да циљ доношења Закона о катастру није да се омогући контрола кориштења имовине у складу са општим интересима, односно да буде обезбјеђебна наплата пореза или других доприноса или казни, "већ да буде лишена имовине свако лице које није у посједу те имовине".

Уз подсјећање да БиХ није никада донијела закон о државној имовини, он истиче да се Законом о катастру РС омогућава да сва имовина БиХ једноставно буде прекњижена на РС.

"Објекти који су тренутно у посједу јавних власти РС, а који се у земљишним књигама воде као имовина БиХ или неког другог субјекта (као што су касарне које су биле у власништву бивше СФРЈ и њених органа, а који су, у складу са Анексом Г Споразума о сукцесији, постали имовина БиХ), без икакве правне процедуре бит ће прекњижени на РС", тврди Изетбеговић.

Према његовом мишљењу, Законом се потпуно занемарује чињеница постојања арбитражних одлука за Брчко дистрикт и за утврђивање ентитетске линије на (сарајевској) Добрињи, саопштено је из Предсједништва БиХ.

Народна скупштина РС усвојила је у фебруару Закон о катастру којим се уводи јединствена евиденција некретнина. Предсједник РС Милорад Додик рекао је тада да је овај закон неопходан у РС и да је то њена надлежност, а не надлежност БиХ. Он је додао да директиве ЕУ налажу да то питање буде ријешено до 2015. године.



Оставите одговор