Горан Вранић: Е- инспекторат контролише мишем
Начелник Одјељења за планирање, информатику и информисање Инспектората Републике Српске Горан Вранић говори о користима Инспекцијског информационог система РС. Република Српска примјеном Инспекцијског информационог система по први пут је добила могућност да уради свеобухватну анализу нивоа примјене прописа у областима надзора инспекција и да ефективно и ефикасно управља инспекцијама, каже Вранић. Да ли је Инспекторат […]
Начелник Одјељења за планирање, информатику и информисање Инспектората Републике Српске Горан Вранић говори о користима Инспекцијског информационог система РС.
Република Српска примјеном Инспекцијског информационог система по први пут је добила могућност да уради свеобухватну анализу нивоа примјене прописа у областима надзора инспекција и да ефективно и ефикасно управља инспекцијама, каже Вранић.
Да ли је Инспекторат имао помоћ у пројекту креирања е-услуга и од кога?
У склопу кампање Владе Републике Српске „Није ред да чекате у реду“ за промоцију е-услуга, Инспекторат је представио Регистар инспекцијских провјера, званичну интернет страницу и Центар за пријаве и притужбе. Ове услуге које су доступне грађанима путем интернета, само су један сегмент Инспекцијског информационог система Републике Српске, обимног и изузетно значајног пројекта у области информационих технологија који је реализован у периоду од 2007. до 2009. године и са којим је уведен нови савремен начин рада инспектора. Пројекат је реализован уз подршку Владе Републике Српске према усвојеном Концепту Инспекцијског система из 2006. године у склопу три интегрисана међународна пројекта USAID-а и Свјетске банке.
Шта све обухвата Инспекцијски информациони систем Инспектората?
Инспекцијски информациони систем је у функцији од почетка 2010. године и обухвата процесе надзора свих дванаест инспекција Инспектората и процесе канцеларијског пословања и управљања документима. Са тимом од преко 40 инспектора извршен је реинжењеринг процеса и креиране су листе инспекцијских провјера на бази материјалних прописа. Листе провјера су основа за свих 400 врста контрола које инспектори Инспектората обављају примјеном Информационог система на преносним рачунарима. Поред листа провјера у Информационом систему имплементиран је савремени концепт планирања на бази управљања ризиком и омогућено је ефикасно доношење одлука на бази правовремене доступности информација.
Које су конкретне користи од увођења Инспекцијског информационог система за запослене у Инспекторату и грађане?
Увођењем Информационог система у Инспекторату омогућена је боља организација и ефикасније обављање посла, примјена базе знања ради учења на бази искуства и фокусирање на рјешавање проблема умјесто на администрацију. Примјеном Информационог система пословни субјекти и грађани остварили су бољу повезаност са инспекторима јер је путем интернет странице Регистра инспекцијских провјера www.inspektorat.vladars.net/registar могуће без ограничења приступити свим листама провјера које користе инспектори у контролама.
Који ниво електронске писмености је потребан да би се могле користити е-услуге Инспектората?
Сви запослени у Инспекторату су у току 2008 године завршили ECDL обуку за рад на рачунару према европским стандардима. Крајем 2009. године инспектори тренери заједно са ИТ сарадницима обавили су обуку свих инспектората Инспектората за рад са Информационим системом. У Правилима оспособљавања инспектора дефинисано да је успјешно завршена информатичка обука са поменута два тренинга један од услова за будући самосталан рад. За коришћење званичне интернет странице, интернет странице Регистра провјера и Центра за пријаве и притужбе Инспектората довољан је елементарни ниво познавања информационих технологија које сви грађани корисници интернета сигурно посједују.
Каква су досадашња искуства у примјени е-услуга Инспектората?
Данас, готово двије године након прве контроле са Информационим системом, свеобухватном анализом нивоа примјене прописа у областима надзора инспекција могуће је израдити квалитетне стратешке и оперативне планове и дефинисати дјеловање с циљем постизања одређених ефеката. Примјеном Информационог система извршено је преко 45,000 контрола, креирано преко 88,000 аката и запримљено у Инспекторат преко 23,000 дописа. Презентације о Инспекцијском систему Републике Српске одржао сам на више међународних конференција и семинара у организацији Свјетске банке и Међународне организације рада у Швајцарској, Великој Британији, Монголији, Таџикистану, Јордану, Црној Гори, Србији, и на свим догађајима наш Информациони систем је окарактерисан као примјер добре праксе у примјени информационих технологија у инспекцијама. ИТ тим Инспектората посједује нове идеје и ентузијазам за даље унапријеђење инспекцијског дјеловања ширењем примјене информационих технологија уз наставак неизоставне подршке Владе Републике Српске.
Свака част ако су ово сами развили и ако је све овако како је написано!