Џомбић и Соренсен

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић разговарао је данас, у Бањој Луци, са шефом Делегације Европске уније у БиХ и специјалним представником ЕУ Петером Соренсеном о европској перспективи Републике Српске и БиХ. Шеф Делегације ЕУ у БиХ Петер Соренсен нагласио је да је делегација на чијем је челу спремна да помогне у рјешавању преостала три […]

уторак, септембар 13, 2011 / 15:01

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић разговарао је данас, у Бањој Луци, са шефом Делегације Европске уније у БиХ и специјалним представником ЕУ Петером Соренсеном о европској перспективи Републике Српске и БиХ.

Шеф Делегације ЕУ у БиХ Петер Соренсен нагласио је да је делегација на чијем је челу спремна да помогне у рјешавању преостала три кључна питања на путу европских интеграција. Приоритетна су рјешавања питања државне помоћи, имплементације пресуде Суда за људска права у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци и питање пописа становништва у БиХ. Соренсен је истакао да је делегација ЕУ спремна да пружи помоћ и при рјешавању других отворених питања.

Премијер Александар Џомбић рекао је да Република Српска подржава европске интеграције и жели функционалну и децентрализовану БиХ. Од представника ЕУ очекује подршку, а не наметање као што је то, у више наврата, била пракса у преходном периоду.

Премијер Џомбић је поновио да за Републику Српску није спорно да се закон о државној помоћи усвоји што прије и очекује да ће тај закон врло брзо и бити усвојен.

Он истиче да једино Република Српска поштује и спроводи одлуке Суда у Стразбуру. Република Српска је спремна да се измјени дио у Уставу БиХ који предвиђа да се у Предсједништво БиХ бира Србин из Републике Српске и да пише да се у Предсјендиштво БиХ бира једна особа из Републике Српске. Међутим, представници Федерације БиХ траже веће измјене Устава БиХ.

По питању пописа становништва, Република Српска је опредјељена да до њега дође што прије јер је немогуће усвојити било какву стратегију развоја без тих параметара. Федерација БиХ, и у том дијелу, врши условљавање и траже да се попис примјењује тек кад буде у потпуности примјењен Анекс 7. Дејтонског мировног споразума.

На састанку је констатовано да се у наредном периоду мора убрзано радити како Република Српска и БиХ не би пуно заостајали на европском путу за земљама из окружења.



Оставите одговор