Динкић: Нисам се ја преиграо него се Дачић заиграо

Уједињени региони Србије подржаће све одлуке које су добре за Србију, без обзира да ли је странка у власти или опозицији, рекао је председник УРС-а Млађан Динкић, гостујући у емисији Око 11. Објашњава да реконструисани кабинет наставља доста тога што је УРС започео и да то, логично, подржава. "О новим потезима одлучиваћемо појединачно, нећемо бити […]

среда, септембар 11, 2013 / 09:27

Уједињени региони Србије подржаће све одлуке које су добре за Србију, без обзира да ли је странка у власти или опозицији, рекао је председник УРС-а Млађан Динкић, гостујући у емисији Око 11.

Објашњава да реконструисани кабинет наставља доста тога што је УРС започео и да то, логично, подржава.

"О новим потезима одлучиваћемо појединачно, нећемо бити опозиција Србији", каже Динкић, оцјењујући да не може да не подржи пројекат "Ер Србије" и доласка "Етихада", јер је то, каже, "радио заједно са Вучићем" или фабрику чипова и друге пројекте који су добри.

Динкић каже да је на функцију замјеника Александра Вучића у Комитету за сарадњу са Емиратима Динкић "персонално изабран".

Констатацију премијера Ивице Дачића да је политички плусквамперфекат Динкић није желио да коментарише, али каже да га од свих глаголских облика занима само императив.

"Нисам се ја преиграо, него се Ивица Дачић заиграо", рекао је Динкић.

Лидер УРС-а оцјењује и да у Србији кључне одлуке не доноси премијер, него први потпредсједник Владе.

"Да ли ико озбиљан мисли да се Ивица Дачић ишта пита? Имате нпр. преговоре, с једне стране Тачи, а с друге два човека, то је зато што Дачић не одлучује, а то зна и свет и Србија", каже Динкић.

Планови "насљедника" – ништа ново

Бивши министар финансија и привреде сматра да не би било фер да оцјењује рад своја "два насљедника" – Лазара Крстића и Саше Радуловића, јер су на функцијама тек 10 дана.

"Осамдесет одсто онога што они говоре сам и ја предлагао, ја сам завршио реструктурирање неких предузећа, увео сам нулту толеранцију за плаћање пореза, Симпо је остао последње предузеће које је деликатно, јер ради на југу Србије, зато смо направили компромис", рекао је Динкић коментаришући најаве нових министара.

Каже да је једино ново што је од њих чуо најава која долази од министра привреде, а то је смањење пореза на доприносе на плате за трећину.

"То је супер, али је проблем што је то нереално у овом тренутку, јер би то отворило рупу од двије милијарде евра која се сад не може затворити", каже Динкић.

Динкић демантује и наводе појединих политичара па и самог предсједника Србије Томислава Николића да домаћа предузећа немају права на субвенције као и страна.

"Председник није добро информисан, добијају субвенције и домаћа и страна предузећа, али проблем је што домаћа немјау капацитет да дају банкарску гаранцију, да би добила те субвенције", каже Динкић и наглашава да без тих субвенција не би било инвеститора.

"Само би луд човек укинуо субвенције", каже Динкић, оцјењујући да субвенције дају и Њемачка, Мађарска, Пољска и друге земље.

Довољно новца у државној каси

Динкић каже и да је у државној каси оставио довољно новца, а да први посао министра финансија треба буде проналажење новца за плате и пензије.

"Ако новац не може да не нађе на страни прихода, решење је да се узму кредити, али очекујем да се Влада не задужује по неповољним условима", каже бивши министар, који тврди да је за 1,3% "скочила камата на наше обвезнице" на дан када је искључен из Владе.

Динкић каже и да је спремио рјешење за које зна и први потпредсједник Владе Вучић, а да је на њему да одлучи хоће ли га примјенити.

Динкић сматра да нема шансе да до краја године Србија добије аранжман са ММФ-ом, али и "да нас ММФ не може избавити".

Спас треба тражити или "код пријатеља" или у еврообвезницама, јер је Србији "хитно потребно 2-3 милијарде јефтиног новца" за превремену отплату кредита који су узети раније, под неповољним условима, наводи Динкић, који очекује да ће реконструисани кабинет да склопи аранжман са Свијетском банком.

"Треба нам стабилна Влада на дужи рок, а не она која се дрма сваких шест месеци", каже Динкић, оцјењујући да ова Влада неће моћи да обезбједи политички консензус и да су људи који је чине "два свијета".

"Имате део који жели модернизацију и други део који би да буде на власти", каже предсједник УРС-а, који је увјерен да ће, чим то постане очигледно, бити расписани избори.



Оставите одговор