Бразил: Затвореницима краћа казна ако читају књиге

Како би растеретиле препуњене затворе, власти у Бразилу су омогућиле затвореницимна да скрате рок боравка на робији 48 дана за сваку годину. Да би добио ово дјелимично помиловање, затвореник мора годишње прочитати најмање 12 књига класичне литературе, историјске или чак филозофске садржине. Овај законски акт је објављен у службеном листу Бразила „Диарио Официал да Униао“. […]

понедељак, јул 2, 2012 / 19:22

Како би растеретиле препуњене затворе, власти у Бразилу су омогућиле затвореницимна да скрате рок боравка на робији 48 дана за сваку годину. Да би добио ово дјелимично помиловање, затвореник мора годишње прочитати најмање 12 књига класичне литературе, историјске или чак филозофске садржине.

Овај законски акт је објављен у службеном листу Бразила „Диарио Официал да Униао“.
Као потврду да је испунио „читалачку квоту „ затвореник мора о прочитаном дјелу да напише „реферат“ или бар есеј, и то без икаквих правописних и граматичких грешака у тексту. Онај ко би случајно покушао да се послужи плагијатом, одмах би био искључен из програма помиловања "Лектира" који се иначе тренутно остварује у четири затвора у Бразилу.

На овај начин кроз програм који је добио званичан назив „Ослобођење кроз књигу“ могуће је да прије рока изађу с робије они робијаши који су ријешили да прошире своје видике интресујући се за књижевност. У крајњој мјери у то је убијеђен адвокат из Сан –Паула Андре Кеди, директор фонда који обезбјеђује књигама бразилске затворенике.

Он се нада да ће ту могућност искористити велики број робијаша.Тим прије што је већина тамница у земљи пребукирана по неколико пута, а што је, не једном, доводило до нереда , побуне и бјежања затвореника.

Иначе, у бразилским затворима и раније су скраћивали рок издражавања казне, ако су затвореници учили. Међитим, ово је сад први закон који јасно прописује однос између броја прочитаних књига и броја дана за колико ће рок бити скраћен.

Сада се у бразилским тамнициама налази више од пола милиона затвореника од којих око 70 % није завршило чак ни основну школу. Могуће је да ће ова иницијатва власти бар у извјесној мјери помоћи самообразоавању одређеног дијела становништва земље.



Оставите одговор