Брамерц сада тражи зашто хашки оптуженици нису раније ухапшени

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц захвалио је Београду за хапшење свих хашких оптуженика, али и истакао да сарадња није завршена. Брамерц је, након разговора са предсједником Србије Борисом Тадићем, рекао новинрима да затварање хашког поглавља не би било могуће без кључне политичке подршке шефа српске државе. Главни хашки тужилац истакао је да је Хаг […]

уторак, септембар 13, 2011 / 16:04

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц захвалио је Београду за хапшење свих хашких оптуженика, али и истакао да сарадња није завршена.

Брамерц је, након разговора са предсједником Србије Борисом Тадићем, рекао новинрима да затварање хашког поглавља не би било могуће без кључне политичке подршке шефа српске државе.

Главни хашки тужилац истакао је да је Хаг сада заинтересован за истрагу ко је помагао хашким оптуженицима у избјегавању правде, те да рачуна на значајну подршку Србије како би започета суђена била приведена крају, док ће Трибунал обезбиједити подршку за суђења пред националним судовима.

"Чињеница је да су људи за којима је постојала потјерница годинама избјегавали правду. Обавеза Србије је била да по издавању потјернице ухапси те људе и ми желимо да знамо ко је одговоран за то што се то није раније десило", рекао је Брамерц.

Предсједник Србије Борис Тадић рекао је да након више година сарадње са Хашким трибуналом Србија и њени грађани могу бити поносни што су у врло компликованим политичким, безбједносним околностима показали да су демократско друштво, привржено правном поретку и заједничким европским вриједностима.

Он је најавио да ће Србија наставити политику помирења и да ће обавити истраге у вези са ратним злочинима.

"Морамо учинити велики напор како бисмо пронашли тела оних који су настрадали у ратним сукобима и њихове породице учинили барем унеколико мирнијим. Тако доприносимо политици регионалног помирења и разумевања", истакао је Тадић.

Према његовим ријечима, постоји жеља да се допринесе политици регионалног мира, помирењу међу народима и стварању другачијег простора на југоистоку Европе.



Оставите одговор