Београд: Пожар код Книна је инсцениран

Недавни велики пожар у војном магацину у мјесту Пађeне код Книна највјероватније је инсцениран и искориштен за притисак и нападе на српски народ на том подручју, као и ранији слични "инциденти" и "акциденти", сматра Асоцијација избјегличких и других удружења Срба из Хрватске. "Осим што је пожар нанио велику еколошку штету, још је већи проблем што […]

четвртак, септембар 22, 2011 / 13:39

Недавни велики пожар у војном магацину у мјесту Пађeне код Книна највјероватније је инсцениран и искориштен за притисак и нападе на српски народ на том подручју, као и ранији слични "инциденти" и "акциденти", сматра Асоцијација избјегличких и других удружења Срба из Хрватске.

"Осим што је пожар нанио велику еколошку штету, још је већи проблем што је изазвао огроман психолошки притисак на српско становништво на овом простору, које је принудно евакуисано из својих домова. Тиме је нарушен њихов тешко успостављен душевни мир", изјавио је за Срну предсједник Асоцијације Милојко Будимир.

Он наглашава да, према информацијама са терена, готово ниједна кућа на том подручју није остала неоштећена, а села Пађене, Отон и Оћестово, која се налазе у општини Ервеник, још нису добила електричну енергију.

"Од силине експлозије попуцала су стакла на неким објектима и у граду Книну. Посљедице ове експлозије су затровани виногради, воћњаци и пашњаци, а пошто је у близини и Национални парк Крка могуће је да одређене количине отровних материја доспију до ријеке и даље према мору“, упозорава Будимир.

Он наводи да послије повлачења ЈНА, према свједочењу запослених у војсци, овдје није остао никакав експлозив, јер је то било складиште за авионе који су раније до избијања ратног сукоба били на аеродрому Земуник код Задра.

"По свој прилици, пожар је инсцениран да се оружје и муниција која је овдје касније допремљена "самоуниште" због тога што је "самоуништење" јефтиније од планског уништења ових средстава. На ово Хрватску обавезују и конвенције прије уласка у чланство ЕУ", истиче Будимир.

Посредством медија, како каже Будимир, у Хрватској је објављено да је одговорност за пожар путем телефонског позива преузео некакав "Српски револуционарни покрет" из Њемачке, чиме се намјерно утицало на заоштравање међунационалних односа.

"Касније је и ово демантовано, али остаје горак укус и тенденциозно пребацивање одговорности на оне који са овим нису имали никакве везе", наводи Будимир.

Он указује да посебно забрињава чињеница да су изостали коментари хрватских аналитичара, Хелсиншког одбора за људска права, хрватских Зелених и других невладиних организација.

"У сваком случају, српско становништво из непосредне околине војног објекта Пађене, хрватска јавност, али и српска јавност треба да знају ко је одговоран за пожар који је оставио несагледиве посљедице за становнике српске националности који се још нису опоравили ни од посљедица посљедњег грађанског рата у Хрватској. Ово може бити и порука онима који намјеравају да се врате шта их све може дочекати у "демократској" Хрватској“, закључио је Будимир.
Пожар у војном магацину Пађене код Книна десио се 13. септембра ове године. Према резултатима истраге коју проводи њемачка полиција, утврђено је да је позив редакцији "Слободне Далмације" стигао из Њемачке, са броја који користи Петар Пенава, хрватски емигрант. У тој пријави је речено да је одговорност за подметање пожара наводно преузео "Српски револуционарни покрет".



Оставите одговор