Жестоки сукоби у центру Бејрута, криви се Асад

Жестока пуцњава избила је у центру Бејрута када су демонстранти покушали да уђу у канцеларију премијера након сахране високог обавјештајног званичника. Демонстранти оптужују Сирију да стоји иза убиства Висама ал-Хасана и траже оставку премијера Наџиба Микатија. Један званичник је рекао да су снаге безбједности пуцале у ваздух. Очевици тврде да су се најмање двије особе […]

понедељак, октобар 22, 2012 / 00:19

Жестока пуцњава избила је у центру Бејрута када су демонстранти покушали да уђу у канцеларију премијера након сахране високог обавјештајног званичника.

Демонстранти оптужују Сирију да стоји иза убиства Висама ал-Хасана и траже оставку премијера Наџиба Микатија.

Један званичник је рекао да су снаге безбједности пуцале у ваздух. Очевици тврде да су се најмање двије особе онесвијестиле због сузавца, који су испалиле снаге безбједности када су демонстранти срушили спољашњу баријеру око премијерове канцеларије.

На стотине демонстраната кренули су на Микатијеву канцеларију после сахране Висама ал-Хасана који је страдао у петак у експлозији аутомобила бомбе у Бејруту.

Претходно се више хиљада људи окупило у центру Бејрута на сахрани обавјештајног званичника, оптужујући Сирију за његово убиство и тражећи оставку премијера Микатија.

Тешко наоружана војска и полиција обезбјеђивали су Трг мученика у центру либанске престонице гдје су се демонстранти окупили.

Многи су махали небеско плавим заставама сунитске опозиционе партије Будућност. Остали су носили либанске националне заставе са сликом кедра, али могле су се видјети и заставе сиријских побуњеника. На једном транспаренту је писало "Наџибе одлази", по узору на слогане из "Арапског пролећа". На другом транспаренту је писало "Грађани желе Наџибову оставку".

Бригадни генерал Висам ал-Хасан страдао је у снажној експлозији аутомобила-бомбе у петак у претежно хришћанском дијелу Бејрута Ашрафији.

Он је био сунитски муслиман близак политичком клану Харири и помогао је откривање завјере за изршење бомбашког напада, што је у августу довело до хапшења просиријског бившег либанског министра и подизања оптужнице против њега.

Ал-Хасан је, такође, водио истрагу у којој је откривено да су у убиство бившег премијера Рафика ал-Харирија 2005. умијешани Сирија и њен савезник у Либану Хезболах.

Либански политичари су оптужили лидера Сирије за умијешаност у Хасаново убиство које је појачало страх од ширења сиријског градјанског рата изван граница те земље. Тај став су изнијели и окупљени на тргу Мученика.

"Оптужујемо предсједника Сирије Башара ал Асада. Он је одговоран за све – у прошлости, сада и ако му се не супротставимо и у будућности", рекла је Асма Дијаб (14) из Триполија, Хасановог родног града на сјеверу земље, која је на трг дошла са сестром и братом.

Гнијев окупљених је био усмјерен и против премијера. Дијаб и остали демонстранти поручили су да желе његову оставку зато што је превише близак шиитском Хезболаху, који је члан његове владе, и Асаду, наводи Ројтерс.

"Дошли смо овде да кажемо Микатију да нам више није потребан, а Хезболаху да више не желимо њихове игре. Микати трпи превелики притисак због Сирије", казала је Хамза Акрас (22), студенткиња која је на сахрану дошла са југа Либана.

Микати је јуче казао да је понудио оставку како би омогућио формирање владе националног јединства, али да је прихватио захтјев предсјеника Мишела Сулејмана да остане на функцији како би било времена за разговоре о проналажењу начина за излазак из политичке кризе.



Оставите одговор