Завршени преговори ММФ-а и Владе Србије
Договором о склапању новог аранжмана из предострожности на годину и по дана, којим би Србији било стављено на располагање милијарду евра, завршени су преговори Владе Србије и представника Међународног монетарног фонда. Гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић, шеф мисије ММФ-а за Србију Алберт Јегер и државни секретар у Министарству финансија Душан Никезић одржаће сутра конференцију […]
Договором о склапању новог аранжмана из предострожности на годину и по дана, којим би Србији било стављено на располагање милијарду евра, завршени су преговори Владе Србије и представника Међународног монетарног фонда.
Гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић, шеф мисије ММФ-а за Србију Алберт Јегер и државни секретар у Министарству финансија Душан Никезић одржаће сутра конференцију за новинаре у Влади Србије поводом завршетка преговора о аранжману са ММФ-ом на којој ће бити саопштени датаљи постигнутог договора.
ММФ и Влада нису успјели да смисле како да мањак у државној каси задрже на планираних 4,1 одсто бруто домаћег производа. Српски министри и стручњаци Фонда договорили су се да ребалансом буџета дефицит буде повећан на четири и по процента, јавио је РТС.
То значи да ће мањак на нивоу државе, такозвани консолидовани дефицит, бити 153 милијарде динара, умјесто раније планираних 140. Од тога 132 милијарде је мањак у републичком буџету.
Уз нови аранжман, који подразумијева и милијарду евра за подршку девизним резервама, у случају нужде, Влада је изгледа пристала да у наредној, иако изборној години, почне дуго одгађане реформе јавног сектора.
Нови аранжман са ММФ-ом из предострожности за Србију у овом моменту посебно је важан због реалне пријетње да би нови талас свјетске економске кризе могао да се прелије на Србију, јер би био позитиван сигнал за стране повјериоце и инвеститоре.
Јуриј Бајец, економски савјетник премијера Мирка Цветковића, рекао је раније да су у Закону о буџетском систему постављени оквири јавних расхода и прихода, тако да би дефицит државне касе у 2012. години требало да буде нижи од овогодишњих 4,2 одсто БДП-а.
Током боравка Мисије ММФ-а у Београду било је ријечи и о мјерама економске политике ради превазилажења спољних ризика и ублажавања евентуалних посљедица кризе, а у оквиру структурних реформи. Разговарало се о јавним предузећима и реформама у здравству, просвјети и пензионом систему, као и о унапређењу инвестиционе климе, као и ребалансу буџета за ову годину и оквирима буџета у 2012. години.
Мисија ММФ-а, коју предводи Алберт Јегер, борави у Србији од 18. августа, а аранжман из предострожности са Фондом подразумијева могућност кориштења средстава у случају потреба земље а, како је најављено, нови аранжман трајао би 18 мјесеци уз приступ средствима у износу од 200 одсто квоте Србије у ММФ-у, односно око милијарду евра.