Зачини и њихове моћи

Зачини могу трансформисати укус јела без додавања непотребних калорија, а многи од њих заправо су јако добри за ваше здравље. Анис Анис може да смири одређене желудачне иритације, да помогне са кашљем и цурењем носа. Захваљујући, како научници претпостављају, својствима сличним естрогену, Анис може да побољша циркулацију млијека код дојиља, ублажава симптоме менструације и појача […]

субота, новембар 10, 2012 / 07:15

Зачини могу трансформисати укус јела без додавања непотребних калорија, а многи од њих заправо су јако добри за ваше здравље.

Анис

Анис може да смири одређене желудачне иритације, да помогне са кашљем и цурењем носа. Захваљујући, како научници претпостављају, својствима сличним естрогену, Анис може да побољша циркулацију млијека код дојиља, ублажава симптоме менструације и појача либидо.

Он је такође добар извор влакана, калцијума и гвожђа.

Ашваганда

Лист и бобица ове биљке лijече широк спектар стања: смирују нервозу, ублажавају упале, регулишу крвни притисак и јачају имуни систем.

Астрагалус

Овај корijен често се користи у кинеској медицини у борби са прехладом и алергијама. Такође јача имуни систем.

Бурдок

Могуће је кувати и јести корijен ове биљке али, уз лишће и сjеменке, она се првенствено користи у борби против бактерија и упала. Такође је добра и за детоксикацију организма.

Календула

Петељке ове биљке препуне су антиоксиданаса познатих као флаваноиди, који су одлични у борби са микробима и упалама. Када се нанесе директно на кожу може да помогне са опекотинама, а коришћена је и за лијечење отока на грлу.

Коријандер

Коријандер је богат витамином К који побољшава чврстоћу костију и помаже згрушавању крви.

Цимет

Поједина истраживања указују да цимет може да смањи крвни притисак код особа са дијабетесом типа 2 и да умањи нови холестерола.

Ким

Попут цимета ким има позитивно дејство код особа са дијабетесом тако што регулише ниво шећера у крви. Он такође садржи одређена својства која могу спријечити чир на желуцу.

Ким је такође добар извор калцијума, гвожђа и магнезијума.

Маслачак

Зелени дио маслачка одувијек је био коришћен у источњачкој медицини како би помогао са проблемима јетре и бубрега, и ако не постоје клиничка истраживања која овој тврдњи иду у прилог.

Коморач

Коморач помаже код гасова, надутости и других проблема са дигестивним системом. Поготово је ефикасан код горушице.

Ђумбир

Овај популаран, и пикантан, коријен врло је ефикасан код мучнина током трудноће, као и мучнина изазваних хемотерапијом и морском болешћу. Такође постоје и одређена, ограничена, истраживања која указују на то да ђумбир има и својства лијека против болова која лијече артритис, болове у зглобовима и мишићима.

Гинсенг

Постоји велики број различитих типова овог корјена. Амерички гинсенг смањује ниво шећера у крви, смањује напредак ћелија колонректалног рака, скраћује трајање прехладе и јача имунитет.

Азијски гинсенг појачава имунитет, смањује стрес и повољно утиче на ментално здравље.

Свети босиљак

Ова врста босиљка често се користи при лијечењу високог нивоа холестерола. Поједина истраживања показала су да може бити ефикасан и када су респираторне инфекције попут астме у питању.

Лаванда

Лаванда је један од најчешћих састојака народних лијекова за елиминисање стреса и одагнавање несанице. Међутим, постоје још неке мало познате користи од ове биљке.

Ако је будете додали као зачин јелима, спријечићете надимање, а уље ове биљке спречава свраб и отоке на кожи.

Сладић

Сладић се одавно користи у кондиторској индустрији, али њен коријен лијечи и кашаљ, горушицу и помаже у отклањању симптома астме.

Једна студија из 2003. показала је да особе које свакодневно конзумирају 3,5 грама „комерцијалних препарата од сладића“ губе на телесној масноћи већ послије два мјесеца.

Гујина трава

Ова биљка успорава раст канцерогених тумора захваљујући антиоксиданту силимарину. Иако студије показују да може помоћи у лијечењу одређених типова рака, такве тврдње још нису потврђене. Такође, она штити јетру.

Нана

Нана помаже у лијечењу бројних болести дигестивног система, али највише код синдрома нервозних цријева. Једна студија из 2011. показала је да уље ове биљке ефикасно смањује све симптоме овог поремећаја.

Мушкатни орашчић

Овај чувени зачин одличан је за ублажавање стомачних тегоба, а неке студије нас увјеравају и у његова андибактеријска својства. Одличан је извор влакана, а захваљујући противзапаљенским својствима, помаже у уклањању бубуљица када се нанесе директно на кожу.

Оригано

Оригано се успјешно бори против бактерија и гљивица, што га чини одличним савезником у лијечењу болести изазваних храном, па чак и неких инфекција отпорних на антибиотике. Такође, познато је да је ефикасан против вагинитиса и оралне кандиде.

Пасифлора (Христов венац)

Ову необичну биљку открили су шпански освајачи у 16. вијеку у Перуу. Од тада су позната њена умирујућа својства. Дјелује тако што повећава лучење одређених хемикалија у мозгу које природно ублажавају анксиозност и несаницу.

Стручњаци препоручују испијање чаја од ове биљке или узимање капсула на бази исте.

Рузмарин

Популарна зачинска биљка богата је бројним антиоксидансима, што је чини одличним борцем против запаљења.

Постоје неки докази да стимулише производњу ацетилхолина који побољшава концентрацију и способност учења.

Шафран

Овај зачин отклања предменструалне симптоме и благу депресију. Такође се користи као помоћ у лијечењу астме и кашља.

Кинеска магнолија

Бобице кинеске магнолије су јестиве, а одличне су и осушене и намочене у чај. Ова биљка позната је по томе што успорава старење, а њена противзапаљенска својства помажу тијелу да се ослободи токсина. Она смањује и ниво хормона стреса у крви.

Мајчина душица

Мајчина душица је препуна антиоксиданаса, који спречавају оштећења ћелија, спречавају појаву запаљења, рака и знакова старења.

Турмерик

Овај главни зачин у карију и близак сродник ђумбира користи се у лијечењу низа симптома – од депресије, до болести јетре и кожних обољења.

Као и многи други народни лијекови, још није добио научну потврду о љековитости. Ипак, нека прелиминарна истраживања упућују да помаже пацијентима са артритисом и горушицом.



Оставите одговор