Вучуревић: Нисам најавио никакву тужбу против Србије

Ратни начелник општине Требиње Божидар Вучуревић изјавио је данас Срни да није најавио никакву тужбу против Србије због незаконитог притвора у коме је провео два и по мјесеца. "Нисам ништа најављивао нити сам икога овластио да у моје име говори о било каквој тужби, јер сам увијек све послове радио постепено, један по један", рекао […]

недеља, јун 19, 2011 / 15:09

Ратни начелник општине Требиње Божидар Вучуревић изјавио је данас Срни да није најавио никакву тужбу против Србије због незаконитог притвора у коме је провео два и по мјесеца.

"Нисам ништа најављивао нити сам икога овластио да у моје име говори о било каквој тужби, јер сам увијек све послове радио постепено, један по један", рекао је Вучуревић.

Коментаришући данашњу изјаву једног од његових адвоката Владимира Божовића да би Вучуревић могао да тужи Србију због незаконитог притвора у коме је провео два и по мјесеца, ратни начелник општине Требиње је истакао да нико у његово име не може да тужи Србију, јер се за то он пита.

Истакавши да је истина да је на неуставан и незаконит начин ухапшен и да је незаконито био затворен 44 дана у затвору у Шапцу, Вучуревић је рекао да ће поступити како мисли да је најпаметније, када се све заврши и када види да ли ће хрватска оснажити оптужницу.

Он је тужним оцијенио што је Хрватска поднијела тужбу против њега и расписала потјерницу без икаквих доказа, коју суд не може да прихавти па сада, како је навео, траже да се конкретизује.

На питање да ли је задовољан заступањем својих адвоката, Вучуревић је нагласио да их има више и да дјелују као "раштимован оркестар".

"Они се међусобно препуцавају, тако да мислим да сам себе најбоље браним", истакао је Вучуревић, изразивши посебну захвалност амбасадору БиХ у Србији Боришу Арнауту који му, како каже, пуно помаже и редовно га посјећује.

Апелациони суд у Београду укинуо је средином маја одлуке Вишег суда у Шапцу од 21. априла о изручењу и продужењу притвора ратном начелнику Требиња, јер сматра да није био стварно надлежан за одлучивање, те наложио да о молбама Хрватске и БиХ за изручење одлучи Одјељење за ратне злочине Вишег суда у Београду, као искључиво надлежан суд.

Послије те одлуке, Вучуревић је из притвора у Шапцу пребачен у Окружни затвор у Београду, из кога је пуштен пуштен у петак, 17. јуна. Суд још није одлучио о молбама за његово изручење Хрватској и БиХ, јер је истражни судија 26. маја затражио неопходну документацију од ових земаља, али до данас документација није достављена.

Судија је овим земљама оставио рок од 30 дана за достављање тражене документације од дана пријема молбе. Послије одлуке београдског суда о молбама за изручење, које треба да постану правоснажне, коначну одлуку ће донијети министар правде Србије Снежана Маловић.

Вучеревић је ухапшен 4. априла на граничном прелазу Каракај у Малом Зворнику, на основу потјернице коју је за њим расписала Хрватска због наводних ратних злочина почињених током артиљеријског гађања Дубровника, а недјељу дана касније је поднијела захтјев за његово изручење. И Министарство правде БиХ је затражило изручење Вучуревића, јер да се против њега води истрага због наводних ратних злочина у Требињу.

Вучуревић има држављанство БиХ, а 2008. године поднио је Конзулату Србије у БиХ захтјев за добијање српског држављанства, које није добио. Хрватској, односно БиХ, могао би да буде изручен у складу са одредбама Европске конвенције о екстрадицији.

Хрватско тужилаштво подигло је 2008. године оптужницу против Вучуревића због наводног ратног злочина против цивила на дубровачком подручју и уништавања културних и историјских споменика између 1991. и 1995. године.



Оставите одговор