Вучић: Пратићемо све приходе јавних функционера

Први потпредсједник Владе Александар Вучић изјавио је да је стратегија за борбу против корупције највећи тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем, а која тежи "нултој толеранцији" за корупцију и криминал. Кад је ријеч о политичкој корупцији, Вучић је поновио да ће бити уведен јасан процес праћења […]

понедељак, јул 15, 2013 / 12:21

Први потпредсједник Владе Александар Вучић изјавио је да је стратегија за борбу против корупције највећи тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем, а која тежи "нултој толеранцији" за корупцију и криминал.

Кад је ријеч о политичкој корупцији, Вучић је поновио да ће бити уведен јасан процес праћења свих прихода јавних функционера, установљен систем избјегавања сукоба интереса, као и систем контроле рада јавних функционера.

На расправи поводом акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције, Вучић је рекао да вјерује да ће Влада Србије у наредној години успјети да створи правно уређену државу, што ће значити привлачење нових инвестиција, правну сигурност и просперитет за грађане Србије.

"Стратегија је највећи тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем. Земља без корупције и криминала у којој би постојала нулта толеранција јесте идеал којем тежимо, циљ који није само прокламован већ нешто што заиста покушавамо да учинимо", рекао је Вучић на скупу у Палати Србија.

Да би тај циљ био остварен, рекао је, борба мора да буде неселективна и у њу морају да буду укључене све институције, јер без сарадње и координисане акције "нема и не би било резултата".

Вучић сматра да су у последњих годину дана постигнути значајни резултати, а да су проблем представљали покушаји политичког ниподаштавања те борбе уз тврдње да је она селективна, али потпредсједник Владе сматра да данас и грађани и међународна заједница виде да је та борба "апсолутно неселективна".

"Нема везе да ли је неко припадао владајућој коалицији, попут случаја Галеника, некој опозиционој странци или ниједној", истакао је Вучић.

Вучић је рекао да је актуелна Влада наишла на разорено друштво, да је постојала неједнакост људи пред законом и да су неки имали више права од других само због припадности партији или богатства.

Према Вучићевим ријечима, акциони план је најважнији дио Стратегије и без њега она би остала мртво слово на папиру. Вицепремијер је рекао и да ће се стратегијом и акционим планом успјети и оно што до сада није у потпуности учињено, а то је стварање свих услова за ефикаснији, независни правосудни систем.

Министар правде и државне управе Никола Селаковић оцјенио је да је Акциони план за спровођење националне Стратегије за борбу против корупције документ који доказује да се у Србији гради, јача систем за борбу против корупције, систем који ће опстати и остати за мандат сваке наредне владе.

Акциони план је, како је рекао, учинио реалном и остваривом националну стратегију за борбу против корупције за период од 2013. до 2018. године.

"Стратегија је поставила циљеве који у наредних пет година морају да буду остварени, док Акциони план даје јасна упутства како да се до тих циљева дође", рекао је Селаковић отварајући јавну расправу о нацрту Акционог плана за спровођење националне стратегије за борбу против корупције.

Србија показала посвећеност борби против корупције

Представници Европске уније, УН, Савјета Европе, САД и ОЕБС-а у Србији сложили су се да је Србија остварила знатан напредак у борби против корупције и показала посвећеност и вољу за одлучан наставак те борбе.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби рекао је да је Влада Србије начинила озбиљне кораке у борби против корупције, да напредује у усвајању Акционог плана за спровођење националне стратегије за борбу против корупције и да је свјесна да та борба подразумјева велики број учесника.

Кирби је током јавне расправа напоменуо да је за ту борбу потребно независно судство, ефикасно тужилаштво и полиција, а да независни медији такође могу да помогну владиним институцијама и надзору над тим институцијама.

Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард рекао је да Србија "на правом путу да створи снажан репресивни систем за борбу против корупције". Он је такође је оценио да је Србија остварила значајне кораке у борби против корупције и да је Влада показала вољу и посвећеност за искорењивање тог проблема.

Заменик шефа делегације ЕУ у Србији Адриано Мартинс навео је да се посвећеност Владе Србије борби против корупције огледа у конкретним акцијама које је предузела.

Мартинс је указао на значај те посвећености у тренутку када се очекује отварање поглавља 23 и 24 у приступним преговорима Србије са ЕУ о чему ће како је рекао, бити речи и на предстојећем састанку европског комесара за проширење Штефана Филеа са српским властима.

Заменик сталног представника програма УН за развој у Србији Јург Шауденман поздравио је у име УН напоре Владе Србије у изградњи консензуса у приоритетној области борбе против корупције и њен став да неће имати ни трунке толеранције према корупцији.

У оквиру истаге 24 спорне приватизације процесуирано 115 особа

Први потпредседник Владе каже да је до сада у оквиру истрага 24 спорне приватизације процесуирано 115 особа које се сумњиче да су оштетили буџет за око 80 милијарди динара.

Вучић је најавио да ће до краја године бити рјешени сви спорни предмети на које је указала и ЕУ.

"Тек нам предстоје судски поступци, али ја мислим да и ово довољно говори о размерама проблема са којима смо се суочили. До краја године ће сви предмети бити завршени, а ја се бојим да ће цифра на крају бити знатно увећана", рекао је Вучић.



Оставите одговор