Викиликс открива: ЦИА шпијунира вајрлес мреже, модеме, рутере… широм свијета

Нови документ Викиликс компаније открива на који начин је ЦИА шпијунирала вајрлес мреже широм свијета заједно са неким од непрофитних организација.

субота, јун 17, 2017 / 08:57

Серија докумената Викиликса, означена збирним именом „ВАУЛТ 7“ садржи и „Чери Блосом“ (CherryBlossom, трешњин цвијет) документ који говори о томе како је ЦИА заједно са непрофитном организацијом Станфорд истраживачки институт спроводила шпијунирање вајрлес мрежа, рутера, модема и друге опреме зарад остваривања својих циљева.

Шпијунирани су међународни субјекти, путем поменуте Wи-Фи инфраструктуре, приватни корисници, мала и средња предузећа, компаније, корпорације, јавне вајрлес мреже широм свијета, аеродроми, барови, дворане… ЦИА и „савезници“ користили су се методом „Човјек у средини“ (Man-in-Тhe-Middle) која је идеална за пресретања корисничких информација и шпијунирање на јавним мрежама и слабо заштићеној вајрлес инфраструктури.

ЦИА би на мреже, рутере, опрему и друге уређаје убацивала тзв. „ЧерБлосом фирмвер“, који је касније омогућавао контролу уређаја, али би претходно дошло до формирања ФлајТрап система, који је преко интернета нон-стоп био у контакту са командним центрима ЦИА-е и „савезника“ на серверима који су названи „Трешњино дрво“.

Користећи се познатим методима ЦИА је сакупљала податке, анализирала их, слала другачије податке преко шпијунираних и хакованих мрежа, користила их за своје акције, чак и за измјену података на нападнутим уређајима, како би се шпијунски систем ширио даље.

Списак неких од хакованих уређаја налази се на линку ЧериБлосом, а није познато да ли су надгледани уређаји, мреже и системи и код нас.



Оставите одговор