Вјештачка интелигенција сама развила сопствени језик

Најновији извјештај Фејсбука о тзв. четботовима (цхатбот – компјутерски програм за аудио и текстуалну конверзацију) пружио је досада невиђен увид у будућност језика и комуникације.

субота, јун 17, 2017 / 08:56

Истраживчи Лабораторије за истраживање вештачке интелигенције радили су на томе да обуче своје "дијалошке агенте" да сами преговарају.

Они су, у неком тренутку, били принуђени да измијене модел комуникације пошто је конверзација између ботова "довела до неслагања и одсутупања од људског језика, будући да су агенти почели да развијају сопствени језик за преговарање".

Другим ријечима, модел који је дозвољавао аутономну комуникацију између ботова, који су могли самостално да уче стално понављајући стратегију конверзације, довео је од тога да ботови почну сами да комуницирају на само њима разумљивом језику.

У извјештају се наводи да ботови могу да буду солидни преговарачи и да у притом користе одређене преговарачке стратагије.

Јасно је, међутим, да Фејсбукови чет ботови нису наговјештај апсолутне револуције. Они демонстрирају начин на који машине могу да редефинишу оно што људи сматрају да је ексклузивно њихово, какав је управо случај са језиком.

– Ово представља велики потенцијал за наш будући рад, посебно на пољу истраживања стратегија резоновања и унапређивања разноврсности исказа без одступања од језика људи – закључују истраживачи Фејсбукове Лабораторије за истраживање вјештачке интелигенције.



Оставите одговор