Вегетација угрожава планинска језера у Сутјесци

Глечерским језерима на Зеленгори у Националном парку "Сутјеска" пријети изумирање, због затрављивања, истиче директор овог парка Зоран Чанчар. Он наводи да је најугроженије Црно језеро, а затим и Орловачко, у којима се из године у годину све више губи вода на рачун вегетације. “То је судбина свих глечерских језера, како у Републици Српској тако и […]

четвртак, август 28, 2014 / 12:52

Глечерским језерима на Зеленгори у Националном парку "Сутјеска" пријети изумирање, због затрављивања, истиче директор овог парка Зоран Чанчар.

Он наводи да је најугроженије Црно језеро, а затим и Орловачко, у којима се из године у годину све више губи вода на рачун вегетације.

“То је судбина свих глечерских језера, како у Републици Српској тако и у Црној Гори. Језера су осуђења на изумирање, јер долази до еутрофикације или затрављивања, што значи да се вода губи на рачун вегетације”, каже Чанчар.

Он наводи да је језерима могуће продужити вијек трајања чишћењем потенцијалних извора затрављивања.

“Прије двије-три године на језеру Доње Баре посјекли смо дрвеће које на том мјесту није аутохтоно, а које је стварало подводни слој лишћа и спречавало доток кисеоника, тако да ни рибе нису могле опстати”, истиче Чанчар.

Он каже да Национални парк “Сутјеска” има план заштите, али је све мање фондова који финансирају овакве пројекте.

На Зеленгори има осам глечерских језера – Црно и Бијело, Бориловачко или Југово језеро, Штиринско, Доње и Горње Баре, Котланичко и Орловачко језеро.



Оставите одговор