Ванредан састанак лидера еврозоне

Предсједник Европског савјета Херман ван Ромпеј сазвао је за наредни четвртак ванредни састанак лидера 17 земаља чланица еврозоне на којем ће се разговарати о финансијској стабилности еврозоне и финансијској помоћи Грчкој. "Донио сам одлуку да сазовем састанак шефова држава или влада еврозоне у четвртак 21. јула у Бриселу. На дневном реду биће финансијска стабилност еврозоне […]

субота, јул 16, 2011 / 12:22

Предсједник Европског савјета Херман ван Ромпеј сазвао је за наредни четвртак ванредни састанак лидера 17 земаља чланица еврозоне на којем ће се разговарати о финансијској стабилности еврозоне и финансијској помоћи Грчкој.

"Донио сам одлуку да сазовем састанак шефова држава или влада еврозоне у четвртак 21. јула у Бриселу. На дневном реду биће финансијска стабилност еврозоне у цјелини и будуће финансирање европрограма", наводи се у саопштењу Ван Ромпеја.

Предсједник Европског савјета задужио је министре финансија земаља чланица врозоне да обаве неопходне припреме за самит.

Средином ове недеље појавиле су се информације да би се самит еврозоне могао одржати данас, али је њемачки канцелар Ангела Меркел поручила да самит нема смисла ако се на њему не постигне договор о другом пакету помоћи Грчкој и тако заустави ширење дужничке кризе на Италију и Шпанију, од чега би се ЕУ тешко опоравила.

Званичници ЕУ покушавају да уговоре самит већ неколико дана, а његово службено сазивање могло би значити да је договор близу.

Чињеница да је одређен датум састанка наговјештава да је начињен одређени напредак по питању другог пакета помоћи Грчкој, јавља АФП.

Извор близак разговорима рекао је јуче да је помак начињен, иако још има много тога да се уради.

"Проблем није у томе да се нађе суме, без обзира колика је она велика", рекао је белгијски министар финансија Дидије Рејндерс агенцији Франс прес, додајући да је камен спотицања степен учешћа приватног сектора.

Њемачка, најјача сила еврозоне, жели да приватни кредитори подијеле терет новог грчког пакета помоћи.

Међутим, Европска централна банка се томе оштро противи бојећи се да би то изазвало банкрот.



Оставите одговор