Усвојени закони о личној карти и сукобу интереса

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас једногласно Закон о измјенама и допунама Закона о личној карти држављана БиХ и Закон о допуни Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ. Новина у односу на садашњу личну карту, уз чип, јесте и уношење података у образац личне карте латиничним и ћирилићним писмом, као и […]

среда, фебруар 29, 2012 / 13:56

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас једногласно Закон о измјенама и допунама Закона о личној карти држављана БиХ и Закон о допуни Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ.

Новина у односу на садашњу личну карту, уз чип, јесте и уношење података у образац личне карте латиничним и ћирилићним писмом, као и могућност уношења крвне групе по захтјеву грађанина.

Уношење ентитетског држављанства биће могуће на захтјев подносиоца захтјева за издавање личне карте или када је то неопходно за провођење Изборног закона БиХ, као што је случај у Брчко дистрикту.

Новим законским рјешењима грађанима се омогућава похрањивање електронског потписа, а сви они који се одлуче да похране свој потпис у личну карту биће у могућности да користе веб сервисе путем којих ће моћи да поднесу захтјев за пасош и возачку дозволу, регистровати возило, промијенити адресу и мјесто пребивалишта или извадити увјерење о кретању.

Законом је предвиђена могућност преузимања личне карте путем поште.

Издавање нових личних карата требало би да почне 1. јануара 2013. године, а грађани ће их сукцесивно мијењати по истеку важећих личних карата.

Процедура усвајања измјена и допуна Закона о личној карти држављана БиХ почела је у августу 2010. године.

НОВИЋ: ЗАКОН ЗА ДОБРОБИТ ГРАЂАНА

Министар цивилних послова БиХ Средоје Новић захвалио се данас у Сарајеву делегатима у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ на подршци Закону о измјенама и допунама Закона о личној карти држављана БиХ, истичући да је ријеч о суштинским и крупним измјенама за добробит грађана.

Изразивши жаљење што је парламентарна процедура за овај закон трајала годину и по Новић је истакао да је остало мање од 10 мјесеци за обављање припрема како би издавање нових личних карата могло почети од 1. јануара идуће године.

"А за цјелокупну процедуру, сходно закону о јавним набавкама, али и сложености израде нових личних карата потребно је готово 18 – 20 мјесеци како би се све завршило на квалитетан начин", рекао је Новић.

Према његовим ријечима, с обзиром да је ријеч о документима који су од посебног безбједносног интереса, од Савјета министара БиХ биће затражена скраћена процедура за провођење овог закона.

"Ми ћемо учинити све да, ако добијемо скрећени поступак, до конца године кренемо у израду, а од 1. јануара 2013. године и са издавањем нове личне карте", нагласио је Новић.

Он је подсјетио да у 2013. години истичу постојеће личне карте око 480 хиљада грађана, што, заједно са онима који у тој години стичу право на личну карту, износи 550 хиљада до 600 хиљада.

Као најважнију ствар у вези са новом личном картом Новић је навео то што ће она садржавати биометријске податке, посебно како би грађани са личном картом могли прелазити границу са Хрватском, која идуће године улази у ЕУ.

"Ради се о добром документу који је у сагласности са европским директивама", истакао је Новић у обраћању делегатима у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.

Очекујући да ће данас усвојени закон бити објављен у Службеном гласнику до средине марта Новић је рекао да ће одмах кренути процедуре за дизајнирање нове личне карте, за шта је потребно 105 дана.

Потом, према његовим ријечима, слиједе набавка и тестирање нове и постојеће опреме за перонализацију те прилагођавање аката.

У августу би требало да почне развој и тестирање софтверских рјешења, а до децембра би требало да буде испоручена и тестирана нулта серија личних карата.

"Под идеалним условима, 1. јануара 2013. године требало би да почне издавање нових личних карата", закључио је министар цивилних послова.

Дајући објашњења у вези са процедурама за припрему издавања нове личне карте министар Новић одговорио је на питања у вези са тим која су у току расправе о закону о личној карти поставили бошњачки делегати Халид Гењац и Нермина Капетановић.

Српски и хрватски делегати у расправи су потврдили опредијељеност да грађани БиХ од идуће године добију савремени лични документ.

УСВОЈЕНА ДОПУНА ЗАКОНА О СУКОБУ ИНТЕРЕСА

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је по хитном поступку Закон о допуни Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ, према којем ће се члановима скупштине јавног или приватног предузећа сматрати дионичари који су власници више од један одсто капитала предузећа.

Досадашњим законским рјешењима било је прописано да су сви чланови скупштина у јавном и приватном предузећу у сукобу интереса, без обзира на висину учешћа у капиталу предузећа.

Истовремено, Законом о привредним друштвима Федерације БиХ и Законом о акционарским друштвима Републике Српске прописано је да је сваки дионичар, па и онај који има бар једну дионицу, члан скупштине у јавном или приватном предузећу.

Ово је практично значило да су сви чланови скупштина јавних или приватних предузећа у сукобу интереса, без обзира на висину учешћа у капиталу предузећа, односно да су скоро сви грађани БиХ директно или индиректно у сукобу интереса.

Усвојена допуна закона претходно је усаглашена међу члановима Интерресорне радне групе за припрему приједлога измјена и допуна Изборног закона, Закона о финансирању политичких странака и Закона о сукобу интереса.

Делегати су у другом читању усвојили и Приједлог закона о допуни Закона о прекршајима, којим се уводи једнообразно поступање свих надлежних органа у поглдеу одређивања рачуна за уплату новчаних казни и средстава од продаје робе одузете у поступцима вођеним за прекршаје из области индиректних пореза.

У првом читању Дом народа усвојио је приједлоге закона о измјенама и допунама Закона о интерној ревизији институција БиХ, Закона о финансирању институција БиХ и Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ.

Усвојени су и закључци предсједавајућег Клуба српских делегата у Дому народа Сташе Кошарца изнијети приликом ранијег разматрања информације о стању и проблемима у функционисању Спољнотрговинске коморе БиХ.

Овим закључцима Дом народа тражи да се у складу са важећим законом проведе изборни процес у Комори те покреће иницијативу о доношењу измјене и допуне Закона о СТК ради дефинисања начина преношења јавних овлаштења, регулисања питања додјеле деташмана, контроле рада коморског система и других битних питања за рад Коморе.

Делегати су подржали одлуку о учешћу полицијских службеника из БиХ у трансформисаној УНМИС мисији у Јужном Судану и Абеји, а прихватили су и извјештај Интерресорне радне групе да није постигнут договор о измјенама и допунама Изборног закона БиХ с циљем провођења Одлуке уставног суда БиХ за град Мостар.



0 КОМЕНТАРА

  1. Одавно нама Србима наши полотички представници нису приредили веће задовољство као што је ова ћирилична лична карта, са држављанством Републике Српске.Ако успију да то ураде са пасошима и возачким дозволама лично ћу им бити захвалан до неба.Српски народ треба да ода захвалност својим представницима тако што ће у захтјевима изричито тражити такве личне карте, а не да то сматра неважним како то обично и често ради кад је наш идентитет у питању.Државне институције и медији треба да укажу становништву да је нама у Републици Српској избор ћирилице и ентитетског држављанства потребан.Нико по овом питању неби смио бити неинформисан.

Оставите одговор