Македонија тражи нову истрагу о погибији Трајковског

Македонска Влада тражи од БиХ да поново отвори истрагу о авионској несрећи у којој је прије осам година код Мостара погинуо предсједник Македоније Борис Трајковски и његових осам сарадника и чланова посаде. На сједници је закључено да извјештај о несрећи са свим новим доказима и чињеницама буде достављен македонском Јавном тужилаштву, те Дирекцији за цивилно […]

среда, фебруар 29, 2012 / 13:58

Македонска Влада тражи од БиХ да поново отвори истрагу о авионској несрећи у којој је прије осам година код Мостара погинуо предсједник Македоније Борис Трајковски и његових осам сарадника и чланова посаде.

На сједници је закључено да извјештај о несрећи са свим новим доказима и чињеницама буде достављен македонском Јавном тужилаштву, те Дирекцији за цивилно ваздухопловство БиХ са захтјевом за поновним отварањем истраге, саопштено је данас из македонске Владе.

Влада Македоније закључила је на синоћњој сједници да извјештај о истрази о несрећи буде достављен Комитету за правна питања и људска права Европског парламента и посланику из Швајцарске Андреасу Гросу, аутору Информације о спровођењу истраге о наводним сумњама о убиству Трајковског.

Македонски експерти за ваздухопловство, који су извјештај припремали три године, открили су нове спорне моменте који нису били узети у обзир у ранијим истрагама.

Комисија за испитивање узрока несреће македонског авиона, коју је формирао Савјет министара БиХ, закључила је да је узрок пада авиона била "процедурална грешка пилотске екипе у фази слијетања на мостарски аеродром, која је довела до тога да авион удари у брдо".

Тужилаштво БиХ за авионску несрећу код Мостара никога није оптужило, јер је истрага показала да нема елемената за покретање кривичног поступак.

Авион македонске Владе у коме су се налазили Трајковски, савјетници из његовог кабинета Димка Илкова-Бошковић, Ристо Блажевски и Анита Лозановска, затим Миле Крстевски, запослен у македонском Министарству иностраних послова, Борис Велинов и Аце Велиновски задужени за обезбјеђење, као и пилоти Марко Марковски и Бранко Ивановски, пао је 26. фебруара 2004. године у атару села Ротимље код Мостара.

Игнат Панчевски, заступник породица страдалих у авиону са македонским предсједником, тврди да посједује доказе да рушење предсједничког авиона 26. фебруара 2004. године у БиХ није била несрећа, већ атентат.

Он је рекао да је Трајковски убијен, јер је посједовао комромитујуће информације о умијешаности високих западних дипломатама у корупцију у вријеме конфликта на Косову и избјегличке кризе 1999. године.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор