Суц: Није потребна промјена Закона о Централној банци

Амандман на Закон о Централној банци БиХ, којим би се добит банке расподјељивала и на Републику Српску и Федерацију БиХ, неће значити додатне приходе ентитетима, изјавио је Срни резидентни представник Међународног монетарног фона у БиХ Милан Суц. "Централна банка БиХ је кључна заједничка институција земље која од оснивања доприноси макроекономској и финансијској стабилности у БиХ. […]

недеља, јул 24, 2011 / 14:57

Амандман на Закон о Централној банци БиХ, којим би се добит банке расподјељивала и на Републику Српску и Федерацију БиХ, неће значити додатне приходе ентитетима, изјавио је Срни резидентни представник Међународног монетарног фона у БиХ Милан Суц.

"Централна банка БиХ је кључна заједничка институција земље која од оснивања доприноси макроекономској и финансијској стабилности у БиХ. Закон о Централној банци добро служи земљи и стога ми не видимо потребу за промјеном коју је предложило Министарство финансија РС", сматра Суц.

Говорећи о финансирању институција БиХ, Суц је рекао да је већ дуги низ година став ММФ-а да се адекватно финансирање треба обезбиједити за њихово ефикасно функционисање.

"С тим у вези, утврђивање буџетских потреба институција БиХ, што на крају одређује и расподјелу прихода од индиректних пореза, узима у обзир друге изворе финансирања, укључујући и нето профит Централне банке БиХ", нагласио је резидентни представник ММФ-а.

Из Централне банке БиХ нису жељели коментарисати иницијативе за евентуалне измјене закона о овој банци, те истичу да је њен оснивач парламент БиХ и да је за све евентуалне измјене закона надлежна Парламентарна скупштина БиХ, уз консултације са Управним одбором банке.

Министарство финансија РС припремило је приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Централној банци БиХ, којим би Српска, као оснивач те банке, требало да учествује у расподјели њене добити.

Према Министарству, неприхватљиво је да се према садашњим прописима добит Централне банке распоређује за генералне резерве банке, повећање њеног капитала, те да се 60 одсто профита уплаћује на рачун институције задужене за буџет БиХ, јер она није уплатила средства у почетни оснивачки капитал Централне банке, односно није њен оснивач.



Оставите одговор