Савјетник Звонимир: Нисам могао више млатити празну сламу за 5.000 мјесечно

Савјетници министара, директора или шефова законодавне власти, порезне обвезнике у ФБиХ до сада су коштали око милион евра годишње. Иако је нова власт у Федерацији обећала уштеде на свим нивоима, тешко је вјеровати да ће до тога доћи. Звонимир, чије презиме нећемо открити, свакако представља мало чудо у бх. свакодневици. Након што је на мјесту […]

петак, септембар 9, 2011 / 17:52

Савјетници министара, директора или шефова законодавне власти, порезне обвезнике у ФБиХ до сада су коштали око милион евра годишње. Иако је нова власт у Федерацији обећала уштеде на свим нивоима, тешко је вјеровати да ће до тога доћи.

Звонимир, чије презиме нећемо открити, свакако представља мало чудо у бх. свакодневици. Након што је на мјесту савјетника једног федералног министарства за два мјесеца, према властитом признању, нерада добио готово 10.000 евра, одлучио се на отказ.

Разочаран у пасивност овдашње власти, вратио се својој струци у којој данас постиже изванредне резулате. О позицији савјетника каже:

„Могу рећи да је био огроман број путовања, ходања, млаћења празних слама по свијету, да је то страшно, типа Кине, Јапана. Ако неко озбиљно мисли себи неку каријеру развијати или да нешто научи, то је заглупљивање. Ништа ти не радиш конкретно. Ти шутиш, једеш, пијеш, ходаш, рачунаш дневнице.“

Иако је Звонимир на мјесто савјетника именован у претходном сазиву федералне власти, додаје како се тек мањи број особа с те функције вратио на старо радно мјесто:

„Нема краја, само се шалташ из једне у другу, из треће у четврту. Само су различите институције, различити нивои, различити назови ентитети, или државни или ентитетски, то је истина.“

Према незваничним подацима, на платним списковима у Влади ФБиХ налази се најмање 60 особа које се третирају као савјетници.

Званично, премијер има право на седам, два допремијера на четири савјетника.

Колико поједина министарства имају савјетника готово је немогуће провјерити, јер сами министри одређују број и бирају кадар.

Федерални министар пољопривреде Јерко Иванковић тако се јавно се похвалио са чак 10 запослених савјетника, док су медији пренијели да је Десница Радивојевић, федерални министар просторног уређења, недавно запослио осмог.

„Ако се тако буде радило и накнадно буде тражена од Владе сагласност на правилнике, онда је то накарадан начин рада. И то апсолутно не да има одраза него ће још додатно довести у питање буџет до краја године. Имајте у виду да су савјетници послије министара најплаћенији људи, плаћенији од директора управа, агенција, завода, од секретара владе“, наводи Исмет Трумић, секретар Владе ФБиХ.

Иако коначну потврду на правилник о унутрашњој организацији даје федерална Влада, како откривају наши извори – чак ни премијер нема информацију о укупном броју савјетника. Њихова почетна плата износи близу 1.500 евра.

Према систематизацији радних мјеста, највише савјетника, по осам укупно, могу имати предсједник и потпредсједници ФБиХ, премијер и његови замјеници, те челни људи Парламента ФБиХ.

На посљедњој сједници Представничког дома федералног Парламента информацију о броју, те именима запослених затражио је Анер Бегић, заступник Савеза за бољу будућност:

„Стиче се дојам да су сви министри примили једну огромну војску савјетника, поједини министри има плаћају телефоне у неким огромним износима. Моје питање се односило на то да направимо компарацију између броја савјетника сазива прошле владе и ове.“

Посебне осуде долазе због чињенице да се међу новоименованим кадровима који су познати јавности налази више страначки подобних него стручних људи, често и чланова породице.

„Дјеца од појединог министра су савјетници код другог министра, и одређене разне родбинске везе, а то значи да нису то само страначки пријатељи“, каже Маринко Чавара, заступник ХДЗ-а БиХ.

Чак и када дође до промјене у сазиву Владе ФБиХ, особе запослене као савјетници имају иста права и привилегије без обзира на то хоће ли задржати тај статус. Законски, до 15 година радног стажа имају право на примање пуне плате шест мјесеци након што остану без посла, а остали пуну годину, изузев ако се у међувремену негдје стално не запосле.

Семир Мујкић био је дио тима wеб портал Журнал инфо који је радио анализу рада савјетника у прошлом сазиву Владе Федерације. Он каже:

„Кад је магазин Журнал за прошли сазив радио истраживање дошли смо до броја 62 савјетника у 16 кабинета. С обзиром да се ова влада још увијек није похвалила да је у том дијелу направила уштеде, имамо разлога да вјерујемо да тај број није смањен него да је само повећан.“

Колико има савјетника, какви су ефекти њиховог рада, које су њихове квалификације – ревизија рада савјетника се не ради, нити бивају оцијењени иако су плаћени буџетским новцем:

„Имали смо савјетника Меху Рекића који је био савјетник за економска питања, приватизацију, страна улагања и инвестиције. У вријеме када је он био савјетник, значи у 2009. години, стране инвестиције у Федерацији су смањене за 40 посто. Шокантан податак – да се за толико смање инвестиције, а да нико не доведе у питање ко је савјетовао министра о тим страним инвестицијама.“

Мујкић закључује како стање није нимало боље ни на осталим нивоима власти.

До укупне бројке у БиХ је немогуће доћи, али се свакако ради о милионима које је, у односу на посао који савјетници обављају, тек у малом броју случајева могуће оправдати.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор