Руси и Кинези заједнички планирају нуклеарни реактор на Месецу до краја 2035. године

Руска свемирска агенција Роскосмос објавила је планове о сарадњи са Кином у вези изградње аутоматизованог нуклеарног реактора на Мjесецу до 2035. године. Заједнички реактор ће помоћи у напајању планиране лунарне базе коју ће две земље заједнички користити.

четвртак, март 21, 2024 / 11:46

Још 2021. године, Роскосмос и Кинеска национална свемирска агенција (ЦНСА) открили су план о изградњи заједничке базе на Мјесецу, названој Међународна лунарна истраживачка станица (ИЛРС), за коју су тада тврдили да ће бити "отворена за све заинтересоване земље и међународне партнере".

Међутим, мало је вјероватно да ће НАСА астронаутима бити дозвољено да посјете ову базу због историјски хладних односа са ЦНСА и недавног разлаза са Роскосмосом, који ће напустити Међународну свемирску станицу до 2025. као одговор на санкције САД због руске инвазије на Украјину.

Нуклеарни реактор ће служити сталној мисији на Мјесецу

-Данас озбиљно разматрамо пројекат и његову реализацију у периоду 2033-2035, да заједно са нашим кинеским колегама испоручимо и инсталирамо нуклеарни агрегат на површини Мјесеца – рекао је генерални директор Роскосмоса Јуриј Борисов за државну руску новинску агенцију ТАСС.

Борисов је додао да ће изазовни грађевински посао вјероватно бити обављен аутономно "без присуства људске посаде" и да су неопходна технолошка рјешења за његово извођење "скоро спремна".

Роскосмос такође жели да користи огромне ракете на нуклеарни погон како би се пребацио потребни терет на Мјесец за изградњу ове базе, али агенција још није нашла рјешење како да безбједно изгради ове свемирске летјелице, пренио је Ројтерс.

Нуклеарни реактор, или сличан извор поуздане енергије, вјероватно ће бити неопходан за одржавање будућих лунарних база јер је мало вјероватно да ће соларни панели генерисати и складиштити довољно енергије.

У септембру прошле године, научници из Велике Британије открили су планове за компактни нуклеарни реактор који може да се напаја сићушним горивним ћелијама, величине сјемена и који ће НАСА тестирати за будуће мисије.

Тренутно није јасно какву ће величину или облик имати заједнички руски и кинески реактор.

Роскосмос и ЦНСА, нису до сада слале људске посаде на површину Мјесеца и имају различите резултате када је ријеч о недавним истраживањима Мјесеца.

Прошле године, прва руска мисија на Мјесецу у последњих 47 година, завршила се неславно када се лендер Луна-25 срушио на површину Мјесеца, остављајући иза себе кратер широк 10 метара.

Међутим, Кина је присутна на Мјесецу од 2013. године, када је мисија Чанг 3 поставила лендер и ровер на површину Мјесеца. Наредне мисије Чанг 4 и Чанг 5, које су реализоване 2019. и 2020. године, такође су успјешно извршиле слијетање свемирских летјелица на Мјесец. Најновија мисија је такође успјешно вратила лунарне узорке на Земљу – подвиг који ће ЦНСА покушати да понови касније ове године.

Прошле недеље, ЦНСА је такође објавила да ће почети са лансирањем џиновске ракете за вишекратну употребу у наредне двије године, као дио плана агенције да пошаље прву људску посаду на Мјесец до 2030. године. Међутим, НАСА има планове да врати људе на површину Мјесеца прије тога, упркос томе што је прва мисија Артемис са посадом одложена до 2026. године.



Оставите одговор