Реми у Милану, пораз Арсенала

Фудбалери Арсенала, док се шепуре са првог мjеста у Премијер лиги, имаће много проблема да изборе пласман у другу фазу Лиге шампиона. Они су доживjели први пораз у "Групи смрти", у којој је Олимпик Марсеј од овог уторка практично елиминисан, али у којој Арсенал, Борусија Дортмунд и Наполи имају по шест бодова. Ове вечери, нису […]

среда, октобар 23, 2013 / 09:01

Фудбалери Арсенала, док се шепуре са првог мjеста у Премијер лиги, имаће много проблема да изборе пласман у другу фазу Лиге шампиона.

Они су доживjели први пораз у "Групи смрти", у којој је Олимпик Марсеј од овог уторка практично елиминисан, али у којој Арсенал, Борусија Дортмунд и Наполи имају по шест бодова.

Ове вечери, нису имали среће код 1:1 када је Санти Казорла погодио рашље, па су доживјели сурову казну од Роберта Левандовског у 82. минуту:

У лепотици вечери, утакмици у којој су бриљирала оба тима, после двије грешке код прва два гола пресудио је контранапад гостију: Арсенал – Борусија Дортмунд 1:2 (1:1).

У исто вријеме, Наполи је забиљежио тек другу побједу на последњих шест гостовања у евро-куповима, али "ђаволски важну". Олимпик Марсеј и трећи пут је напустио борилиште поражен, други пут на свом "Велодрому" – 1:2 (0:1).

Била је то шеста побједа тренера Наполија Рафаела Бенитеза у исто толико сусрета са Марсејом.

Историјски гледано, дерби вечери игран је у Милану, гдје су се састали седмоструки и четвороструки првак Европе. Било је шанси на обе стране, али је на крају завршено:

Милан – Барселона 1:1 (1:1), уз голове Робиња и Лионела Месија у првом полувремену.

Арсен Венгер, који је сједио на свом мјесту крај терена, и Јирген Клоп, који је због суспензије гледао меч из ВИП ложе "Емирата", ријешили су да се онако сочно, уличарски побију на терену, без превише тактизирања, без чекања, спуштених гардова!

Само тако знају и да играју ова два сјајна тима, који плене луцидношћу и талентом.

Боље је почела Борусија, која је одлично користила простор иза Микела Артете и збуњеног Џека Вилшера, који цијеле сезоне игра топло-хладно. Ипак, Арон Рамзи био је тај који је "зезнуо" ствар код првог гола гостију. Петљао је на ивици шеснаестерца, са леђа му је лопту узео Марко Ројс, прослиједио до Левандовског, овај одмах упсолио Хенрика Мхтаријана којем са 16 метара није било тешко да савлада Војчеша Шћешнија.

Пуф – 0:1, очас посла, а играо се 16. минут.

Добрих 15, 20 минута потом Борусија је и даље била опаснија, а изгледало је да је толико времена било потребно Арсеналу да се опасуљи.

Изједначење је стигло после, такође, грешке одбране. Овог пута, после центаршута Бакарија Сање са десног крила, забрљали су наш Невен Суботић и голман Борусије Роман Вајденфелер. Хтјела су обојица на лопту, а стигао је нико, па је Оливијеу Жируу остало само да укуца лопту у празну мрежу – 1:1.

Паклен темпо из првог полувремена опао је у наставку, а то је први препознао Венгер, па је убацио Сантија Казорлу, који је подигао ритам у другом дијелу другог полувремена. Борусији је, чини се, у том тренутку "играо" и реми, па се вицешампион Европе дисциплиновано повукао и поставио покретљиву зону у којој се на тренутак отворила рупа, одакле је Казорла послао фантастичан шут, али је погодио – рашље!

Нису се стишали ни уздаси на "Емирејтсу", а загаламила је група од неколико хиљада бучних навијача Борусије.

Недалеко од мјеста на којем је прије неколико мјесеци поражена у финалу Лиге шампиона од Бајерна из Минхена, Борусија је стигла до вриједне побједе којом је вратила "брејк" на страни, после стартног пораза од Наполија у Италији. Брза контра, центаршут са десне стране и рутинска егзекуција Левандовског!

Пољак није умио да погријеши очи у очи са Пољаком – 1:2!

Сада Арсенал мора да пронађе брејк на страни, ако се побједа над Олимпиком код куће већ "рачуна".

У то вријеме у Марсеју, у нешто слабијој утакмици по квалитету, Наполи је одиграо "талијански", тактички, затворено када је требало, а онда брзо, конкретно и оштро у нападу. Двије "мртве" контре није реализовао недовољно опорављени Гонзало Игуаин, који је могао да буде трагичар, али није било драме.

Наполи је једноставно био бољи тим, па су то доказали Хозе Каљехон и Дуван Запата у финишу за 0:2.

Јесте Андре Ајев смањио у надокнади на 1:2, али је остало премало времена за још један "Дроит Ау Бут", право на гол – 0/3 за Французе. Бенитез је морао да добије ову утакмицу, после глатког пораза у Лондону и то је урадио. Он зна како се пролази групна фаза Лиге шампиона, јер је то својевремено редовно радио са Ливерпулом.

Штавише, освајао је ово такмичење и сада је на њему да Наполију подари побједе на страни, јер оне на Сан Паолу нису довољне за велики резулат у Европи.

У Гелзенкирхену – изједначење!

Прије утакмице било је 6-3 у бодовима за Шалке, сада је 6-6, али убједљиво.

Мурињов Челси дошао је по побједу која ће поништити пораз у Лондону од Базела са старта Лиге шампиона и то је учињено ефектно. Фернандо Торес начео је домаћина већ у 5. минуту голом главом, после асистенције такође главом нашег Бранислава Ивановића, а када се Шалке отворио, услиједила је казна – 0:3 на крају!

Уз још један гол Тореса и онда контру Торес/Еден Азар против Тима Хилдебранда, коју је завршио Белгијанац.

Шалке и даље чека побједу над Челсијем, а четврти покушај имаће у Лондону, гдје су прошли пут, 2007. године, поражени 2:0.

Челсију на руку иде и други резултат из групе, с обзиром на то да је Базел остао без "виђене" побједе у Букурешту против Стеауе. Дуго су Швајцарци ломили домаћина, повели 1:0, али онда одлучили да се бране против прежаљеног противника и били кажњени голом у финишу меча – 1:1.

Атлетико Мадрид је наставио са фантастичним резултатима ове сезоне и доминацијом у групи Г.

Црвено-бели су оправдали улогу фаворита у Бечу и лагано, с 3:0 савладали Аустрију.

Двоструки стријелац био је Дијего Коста (20. и 53. минут), али је водећи погодак дјело Раула Гарсије, после брзе акције у 8. минуту коју је започео Коке убацивањем лопте у простор за Фелипеа. Услиједило је додавање по земљи које је Гарсију "спојило са голом" и омогућило му да лако убаци лопту у небрањену мрежу.

Ипак, од сва три гола посебно се истакао други у мечу, а први Дијега Косте. Бразилац, за којег се све чешће прича да ће обући дрес Шпаније, вукао је лопту од половине игралишта, лијепо се ослободио чувара и онда ударцем по земљи матирао голмана.

Што се тиче дербија 3. кола када је ријеч о Групи Г, Зенит је као гост савладао Порто 1:0, али много, много теже него што је то могло да се догоди.

Порто је већ од 6. минута играо са играчем мање због невјероватне глупости Мексиканца Ектора Ерера.

Ипак, Хулк који се вратио на мјесто успијеха и стадион Драгао, није успио да реализује неколико сјајних прилика које је имао. Шта више, домаћин је био ближи поготку са двије погођене пречке (Лућо Гонзалес 23. и Силвестре Варела 79. минут).

А када већ није успио да затресе мрежу некадашњег клуба, Хулк је асистирао. У 85. минуту одлично је пронашао Александера Кержакова, а резервни фудбалер Зенита био прецизан за гол одлуке и четврти бод клуба из Санкт Петербурга.

Милан и Барселона састали су се седми пут у последње три године и опет приредили публици изузетно узбудљив меч.

Обе екипе су од почетка играле отворено, па су већ у првом полувремену виђена два гола и неколико одличних прилика.

Повели су "росо-нери" већ у 8. минуту после грешке Маскерана и асистенције Каке за Робиња. Била је то акција двојице бивших играча Реал Мадрида за вођство Милана против Барселоне. Само неколико тренутака раније оправдано је поништен погодак Мунтарија због офсајд позиције.

Предност, међутим, није дуго трајала. Својим 63. голом у Лиги шампиона, а шестим против Милана, на 1:1 изједначио је Лионел Меси. Поготку је претходила одузета лопта Андреса Инијесте на средини терена и одлична асистенција, али треба истаћи и да је Меси упркос нешто лошијем пријему лопте издржао дуел са Кевином Константом и онда је по земљи послао у угао Амелијиног гола.

Иако се у другом полувремену мреже нису опет тресле, обе екипе имају за чим да жале. Много више Барселона, после пропуштене прилике Адријана у 72. минуту, када га је Меси сјајно пронашао на ивици петерца домаћег тима, али је Бразилац очајно захватио лопту, па је она умјесто у гол отишла далеко, далеко од њега.

Фантастичну шансу за домаћи тим у другом полувремену пропустио је Робињо, којем је у 53. минуту лопта прошла кроз ноге!? после убацивања Мунтарија, иако је био сам пред Барсиним голом! Тај потез као да је дотукао индиспонираног Бразилца, који се после постигнутог поготка није много примјећивао, па га је нешто касније на терену замијенио "ровити" Марио Балотели.

Занимљиво, Барселони је ово био четврти узастопни меч у којем су носили жуто-црвени дрес у боји Каталонске заставе, а у којем нису побиједили. Претходно су га облачили против Бајерна (0:2), Атлетико Мадрида (1:1) и Осасуне (0:0).

Утакмица у Милану поклопила се као 81. у Лиги шампиона за двојицу асова – Лионела Месија и Рикарда Каку. Када се гледа учинак, Бразилац има двије побједе више (46), а Аргентинац је постигао много више голова (63-28).

Реми на Сан Сиру најбоље су искористили играчи Селтика, који су после два пораза успјели да савладају Ајакс у Глазгову – 2:1.

Домаћин се тако вратио у игру, док је млади тим из Амстердама остао на само једном боду (освојеном против Милана), али и без побједе на гостовањима ове сезоне, било да се ради о Лиги шампиона или утакмицама у првенству Холандије.

Иако без повријеђеног плејмејкера Криса Комонса и суспендованог капитена Скота Брауна, Селтик је од старта кренуо силовито, а повео је у последњим тренуцима првог полувремена, голом Џејмса Фореста из пенала.

Трагичар ове утакмице био Ајаксов стријелац у ремију са Миланом, 20-годишњи штопер Стефано Денсвил. Прво је скривио једанаестерац, а потом га је у 54. минуту, после шута Барама Кајала, погодила лопта и преварила голмана Килесена.

На 2:1 у надокнади утакмице прелијепим голом смањио је Аустријанац Ласе Шене, али тада је већ било касно да "копљаници" избјегну пораз.

Са меча у Глазгову треба поменути и црвени картон Израелцу Ниру Битону који је после само неколико минута у игри морао ван терена због оштрог старта. Било је то друго узастопно искључење за Селтик, пошто је у прошлом колу капитен Браун добио, такође директан, црвени картон због шутирања Нејмара.