Ректорска конференција: Трећи степен студија у фокусу

Ректори, декани и академици из Републике Српске окупили су се данас у Бијељини на шестој Конференцији о високом образовању чија је тема организовање и извођење трећег циклуса, или докторских студија у Републици Српској. Предсједник Ректорске конференције Станко Станић рекао је да ће окупљени на овом скупу размјеном информација и досадашњег скромног искустава тражити смјернице за […]

уторак, јануар 22, 2013 / 13:44

Ректори, декани и академици из Републике Српске окупили су се данас у Бијељини на шестој Конференцији о високом образовању чија је тема организовање и извођење трећег циклуса, или докторских студија у Републици Српској.

Предсједник Ректорске конференције Станко Станић рекао је да ће окупљени на овом скупу размјеном информација и досадашњег скромног искустава тражити смјернице за вођење докторских студија како би се избјегле грешке које су у овој области направљене у земљама окружења.

Према његовим ријечима, за сада постоје само два програма докторских студија у Републици Српској.

На Електротехничком факултету у Бањој Луци уписана је друга генерација са мање од 10 доктораната, на Пољопривредном факултету у Бањој Луци трећи циклус тек треба да почне и има три пријављена кандидата, а поднесена је апликација за организовање још једног програма докторских студија.

Јелена Старчевић из Министарства просвјете и културе Републике Српске подсјетила је да овај највиши ниво образовања траје најмање три године, да је у региону било много проблема при преласку са старог на нови систем образовања и да се у Републици Српској приступа опрезно организовању трећег циклуса студија.

"Заокружили смо цјелину првог циклуса, завршене су двије генерације магистарског студија и створени су предуслови за организацију трећег циклуса, за шта треба обезбиједити кадровске, материјалне и техничке услове као и систем осигурања квалитета", рекла је Старчвићева.

Ректор Универзитета Српско Сарајево Митар Новаковић рекао је новинарима да Република Српска има капацитет за организовање докторских студија и да у том процесу треба сарађивати и са великим универзитетима из земаља окружења.

Новаковић је рекао да четвртину од 2.000 предавача на два јавна универзитета у Републици Српској чине доктори наука и да постоји одлична сарадња универзитета са научно-истраживачким центрима.

Ректор Независног универзитета у Бањој Луци Момчило Сакан рекао је да у Србији недостаје око 8.000 доктора наука, а у Републици Српској их недостаје око 50 одсто.

Сакан је подсјетио да је у Републици Српској мање од пет одсто високообразованих људи, у ЕУ је то око 40 одсто, а највише високообразованих има Русија, око 54 одсто.

Конференција се одржава на "Слобомир П Универзитету" у организацији Ректорске конференције Републике Српске и Академије наука и умјетности Републике Српске.



Оставите одговор