Разноврсна кампања: Премијерка договорила градњу града предузетништва

Премијер Републике Српске Жељка Цвијановић и директор специјалног пројекта предузетничких градова Бабсон факултета из Бостона Шанкер Сингхам потписали су данас у Бањалуци писмо намјере о сарадњи на успостављању града предузетништва у Српској. Цвијановићева је истакла да ће у наредном периоду бити утврђена локација за успостављање града предузетништва и да би закони, којима се третира ова […]

среда, септембар 24, 2014 / 12:19

Премијер Републике Српске Жељка Цвијановић и директор специјалног пројекта предузетничких градова Бабсон факултета из Бостона Шанкер Сингхам потписали су данас у Бањалуци писмо намјере о сарадњи на успостављању града предузетништва у Српској.

Цвијановићева је истакла да ће у наредном периоду бити утврђена локација за успостављање града предузетништва и да би закони, којима се третира ова област, требало да буду побољшани подзаконским актима.

"Бабсон је један од најпознатијих факултета у САД који се бави развојем предузетничких иницијатива. Циљ је успостављање повољног пословног амбијента за домаће и иностране инвеститоре", рекла је новинарима Цвијановићева након потписивања писма намјере.

Према њеним ријечима, у наредном периоду биће формиране радне групе које ће радити на реализацији овог пројекта.

"Радне групе ће размотрити постојеће законодавство у Српској, изабрати одговарајућу локацију за град предузетништва и одабрати прве инвеститоре", појаснила је Цвијановићева.

Она је нагласила да је град предузетништва могуће формирати у близини Бањалуке, али и Требиња.

"Овај пројекат ће бити реализован у неколико корака, као одговор на проблеме које нам је донијела глобална економска криза", каже Цвијановићева.

Сингхам је оцијенио да је за Бабсон факултет веома важна сарадња са Владом Републике Српске.

"Надам се да ћемо покренути економску машинерију и да ће овај простор ићи ка просперитету. Сигурно је да је Влада Републике Српске иновативна, јер се прва на Балкану одлучила на формирање града предузетништва, о чему ћемо информисати потенцијалне инвеститоре", каже Сингхам.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ipak se krece :

    Tako je Špirić od Čauševića, navodno tražio da jednom preduzeću iz Tuzle omogući povrat PDV-a u iznosu od pola miliona KM. No, pokazalo se prema Čauševićevom iskazu nakon izvršenih provjera da tu nisu čista posla, jer ga je Špirić telefonski kontaktirao kazavši mu „kako takvo što nije očekivao od njega“.

    Povrat novca tuzlanskom biznismenu izvršen je 2007. godine, odmah nakon što je Špirić zasjeo u fotelju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH. Također, Špirić je od Čauševića tražio i da oslobodi carine na uvoz šećera dvije firme u vlasništvu Ilije Studena.

    Dotični gospodin je navodno od Čauševića tražio da nerafinisani šećer bude tretiran kao sirovina za proizvodnju, i kao takav bude oslobođen plaćanja carine. Bivši direktor UIO ga je uputio na Vijeće ministara i UO, a nedugo poslije toga taj biznismen je oslobođen plaćanja carina, što je za šest godina proizvelo štetu od 60 miliona KM po budžet države BiH.

    Biznismen Studen tako je dobio favoriziran položaj u odnosu na druge, uvozio je količine šećera koje su premašivale potrebe cijele BiH. Na taj način, nije oštećen budžet BiH samo već su varani i investitori i EU. Navodno se Studen Špiriću u Beču odužio stanom za ovu ogromnu uslugu.

    Također, Špirić je prema navodima iz Čauševićevog iskaza, kako nezvanično saznaje Patria, imao ključnu ulogu pri nezakonitom zapošljavanju ljudi u UIO. Špirić je, treba napomenuti, kao ministar finansija BiH istovremeno i predsjednik Upravnog odbora UIO BIH.

    Od Čauševića je tražio da zapošljava ljude iz Tuzle, i to uglavnom bliske rođake Špirićeve žene koja je porijeklom iz ovog grada, te desetak osoba iz Drvara.

    Spisak sa imenima osoba koje je Čaušević morao zaposliti naći će se među dokaznim materijalima na Sudu BiH, jer se na njemu nalazi Špirićev potpis. Čaušević je navodno tek kasnije shvatio da niko od njih ne radi u UIO, već na čuvanju i održavanju Špirićeve kuće te im je prekinuo ugovore o radu.

  2. „…Сигурно је да је Влада Републике Српске иновативна, јер се прва на Балкану одлучила на формирање града предузетништва, о чему ћемо информисати потенцијалне инвеститоре“, каже Сингхам.

    Naravno da je prva ova vlada jer su ih ranije otresli Vučić i Dačić http://www.rts.rs/page/rts/sr/Dijaspora/story/1526/Srbija+na+vezi/1559218/Teslagrad+-+vizija+uspe%C5%A1ne+Srbije.html
    https://www.linkedin.com/groups/Srpski-institut-iz-Va%C5%A1ingtona-u-5164728.S.5840210952703737856

Оставите одговор