Палестина подносе захтјев за пријем у УН

Палестинци ће у септембру поднијети захтјев Савјету безбједности Уједињених нација да прими будућу палестинску државу у УН, рекао је јуче палестински предсједник Махмуд Абас. Абас је искључио могућност обнављања мировних преговора с Израелом прије одржавања састанка Генералне скупштине УН на јесен. Палестински предсједник је поновио да Палестинци желе да избјегну конфронтацију са Американцима који пријете […]

четвртак, јул 28, 2011 / 07:30

Палестинци ће у септембру поднијети захтјев Савјету безбједности Уједињених нација да прими будућу палестинску државу у УН, рекао је јуче палестински предсједник Махмуд Абас.

Абас је искључио могућност обнављања мировних преговора с Израелом прије одржавања састанка Генералне скупштине УН на јесен.

Палестински предсједник је поновио да Палестинци желе да избјегну конфронтацију са Американцима који пријете да ће онемгоућити њихов захтјев тако што ће уложити вето у Савјету безбједности.

„Идемо у Савјет безбједности да добијемо пуноправно чланство у УН и признање Палестине у границама из 1967”, рекао је Абас на састанку централног савјета Палестинске ослободилачке организације (ПЛО).

Израел је 1967. окупирао Западну обалу и источни Јерусалим, и од тада тамо живи око 500.000 Јевреја у више од 100 насеља.

Абас је рекао да ће се на састанку 4. августа у Дохи са стручњацима из Арапске лиге тачно срочити захтјев УН.

Абас је додао да су они више пута поновили да су за њих главни преговори, али послије неуспјеха четворке за Блиски исток (УН, САД, Русија и Европска Унија) да се за полазну тачку преговора узме прекид насељавања израелских колониста на палестинским територијама и поштовање границе из 1967, оцијенио је да је сувише касно за преговоре.

Абас је рекао да 122 земаља признају палестинску државу у границама из 1967.

За пријем у пуноправно чланство УН потребно је одобрење Савјета безбједности, гдје је могуће да САД уложе вето.

Да би избјегли амерички вето у Савјету безбједности Палестинци би могли да се окрену Генералној скупштини и да траже да она подигне њихов статус у УН са статуса посматрача на статус државе не-чланице, што је формула која би јој омогућила да буде чланица свих агенција УН, као што су Свјетска здравствена организација, Унеско, Уницеф и друге.



Оставите одговор