Нада БиХ компанија да послови у Либији још увијек вриједе

Челници компанија из БиХ које су прије почетка сукоба у Либији имале уговорене послове у овој афричкој земљи надају се да ће с падом режима Муамера Гадафија бити омогућен и повратак на либијско тржиште, али се и плаше безвлашћа. Радомир Трапарић, директор требињског предузећа "Неимар", које је у Либији радило на изградњи болница, каже да […]

уторак, август 23, 2011 / 06:56

Челници компанија из БиХ које су прије почетка сукоба у Либији имале уговорене послове у овој афричкој земљи надају се да ће с падом режима Муамера Гадафија бити омогућен и повратак на либијско тржиште, али се и плаше безвлашћа.

Радомир Трапарић, директор требињског предузећа "Неимар", које је у Либији радило на изградњи болница, каже да су им у Либији потврдили да раније склопљени уговори и даље вриједе.

"Наши представници су одржавали контакте с представницима побуњеничких група, од којих смо добили увјеравања да ће наши уговори и послови бити испоштовани. Чак је речено да ће БиХ и бх. фирме бити у повлаштеном положају приликом добијања послова јер смо у Савјету безбједности УН гласали за војну интервенцију, а испоставило се да побуњеници побјеђују", рекао је Трапарић за сутрашње "Независне новине".

Он каже да очекују брзи прекид сукоба како би се поново почело са послом и додаје да су у Либији градилишта и машине овог предузећа очувани.

Семин Машић, директор сарајевске фирме "Хидроградња", која је у Либији имала пројекте изградње у вриједности од око 200 милиона КМ, страхује да се након пада Гадафија не појави безвлашће.

"Свака промјена власти је незгодна, посебно у оваквим земљама. Ми смо из Либије повукли само људе, остали су уговори и опрема, која је очувана. И раније смо већину послова обављали у Бенгазију, сједишту побуњеника, тако да што се тиче политичке промјене, бх. фирмама неће бити проблем да се врате. Питање је само каква ће ситуација тамо бити, да ли ће бити безбједности и новца за пројекте", рекао је Машић.

Једна од ријетких бх. фирми која је без престанка радила током сукоба у Либији је фабрика сокова и воде "Јафа" у власништву сарајевског "Мимса". У овој фабрици, удаљеној око 30 километара од центра Триполија, тек је јуче први пут прекинута производња, јер због сукоба у Триполију много радника није могло доћи на посао. Фирме из БиХ у Либији су имале уговорене послове у вриједности од милијарду евра.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор