Мимо очекивања: Замбија први пут првак Африке!

Фудбалска Репрезентација Замбије у свом трећем финалу стигла је до титуле шампиона Африке пошто је после бољег извођења пенала побиједила Обалу Слоноваче. После 120 минута игре није било голова, а Дидије Дрогба је у 70. минуту промашио пенал. Замбија је побиједила укупним резултатом 8:7. Репрезентација Замбије је губила у финалима 1974. године и 1994. године, […]

недеља, фебруар 12, 2012 / 23:27

Фудбалска Репрезентација Замбије у свом трећем финалу стигла је до титуле шампиона Африке пошто је после бољег извођења пенала побиједила Обалу Слоноваче.

После 120 минута игре није било голова, а Дидије Дрогба је у 70. минуту промашио пенал. Замбија је побиједила укупним резултатом 8:7.

Репрезентација Замбије је губила у финалима 1974. године и 1994. године, а прије 19 годинар епрезентација Замбије је тешко пострадала у авионској несрећи, у којој је погинуло 18 играча, практично цијели тим осим прве звијезде Калуше Бвалије.

Коло Туре је промашио пенал у осмој серији, тј. његов ударац је зауставио голман Замбије Мвене, али је затим репрезентативац Замбије Калаба шутирао преко гола.

Међутим нападач Арсенала Жервињо је као и Калаба шутирао преко гола, а Сунзу је сигурним извођењем пенала најавио велико славље на терену и у Замбији.

Замбија је два дана по пласману на Куп афичких нација замијенила селектора (Ерв Ренар умјесто Дарија Бонетија), а предсједник ФСЗ Калуша Бвалија је са тугом обилази мјесто трагедије комплетне његове генерације (он преживео пад авиона 1993. зато што је у Дакар летео право из Европе).

"Чиполополо" је на путу до Купа афричких нација освојио прво мјесто у групи, али Либији није дао гол у два меча. Замбија је играла без Џејкоба Муленге (Утрехт), са 4 играча из Европе, једним из кинеске лиге и окосницом конгоанског снажног тима Мазембе, двоструког шампиона и двоструког освајача Суперкупа Африке у последње три године.