Миле Радишић иде у затвор

Уставни суд БиХ одбацио је као неоснован захтјев Миле Радишића, власника фирме "Гранд Трejд" Бања Лука, да му се одгоди извршења судске пресуде којом је правоснажно осуђен на 3 године затвора због малверзација с акцијама Медицинске електронике Бања Лука. У Одлуци Уставног суда БиХ о одбацивању захтјева за доношења привремене мјере, а која је у […]

четвртак, октобар 23, 2014 / 08:38

Уставни суд БиХ одбацио је као неоснован захтјев Миле Радишића, власника фирме "Гранд Трejд" Бања Лука, да му се одгоди извршења судске пресуде којом је правоснажно осуђен на 3 године затвора због малверзација с акцијама Медицинске електронике Бања Лука.

У Одлуци Уставног суда БиХ о одбацивању захтјева за доношења привремене мјере, а која је у посједу пословног портала Капитал, наводи се да је Радишић тражио одгађање одласка у затвор јер би у том случају дошло до застоја у изградњи пословно-стамбене зграде коју његово предузеће гради у центру Бање Луке.

"Апелант је истакао да је директор и власник предузећа ‘Гранд Трејд’, које је инвеститор и извођач радова – стамбено пословне зграде, а чију би даљу изградњу, с обзиром на обим предузетих радова и сложеност истих, Одлука о привременој мјери, те фазу у којој се налазе, било немогуће наставити уколико би он као директор инвеститора био упућен на издржавање казне затвора. Ово би, како наводи, за посљедицу имало обуставу радова чиме би наступила штета за именовано предузеће, као извођача радова и надзорни орган, те најзад довело би до губитка посла великог броја радника ангажованих на извођењу ових радова", наводи се у Одлуци Уставног суда.

Уставни суд БиХ је оцијенио да Миле Радишић није "понудио аргументе који би указали на неопходност интервенције Уставног суда".

"У складу са чланом 69. Закона о извршењу кривичних санкција РС осуђени може тражити одлагање извршења изречене казне ако је обавезан да изврши одређени посао који је већ започео, а усљед неизвршења тог посла би настала знатна штета. Апелант не наводи да је ову законску могућност и користио као ни да је примио упутни акт за издржавање изречене затворске казне.

С обзиром на наведено, произилази да апелант није искористио законске могућности које је имао на располагању прије обраћања Уставном суду. Стога, имајући у виду да апелант није понудио аргументе који би ‘prima facie’ указали на неопходност интервенције Уставног суда, нарочито у ситуацији када није искористио могућности које има према наведеном закону, Уставни суд сматра да је захтјев апеланта за доношење привремене мјере неоснован", закључио је Уставни суд БиХ.

Миле Радишић је апелацију Уставном суду БиХ поднио 22. августа ове године против пресуде Врховног суда РС од 22. маја и пресуде Окружног суда Бања Лука од 8. новембра 2013.

Окружни суд је Милу Радишића пресудио кривим за злоупотребу службеног положаја или овлаштења у подстрекавању, те кривично дјело манипулације цијенама и ширење лажних информација чиме су оштетили РС за 1.143.187 КМ, за што му је изрекао јединствену казну затвора од 3 године.

Врховни суд је пресудом број 11 0 К 004381 14 од 22. маја 2014. жалбе одбио као неосноване и првостепену пресуду у цјелини потврдио.

Миле Радишић је, према информацијама са којима располажемо, посегао за још једним ванредним правним лијеком, али ни он га неће спасити издржавања затворске казне.

"Миле Радишић је 30. септембра доставио Врховном суду РС Захтјев за испитивање законитости", потврдила је Јелена Деспотовић, портпарол Врховног суда РС.

Захтјев за испитавање законитости је ванредни правни лијек за које правници са којима смо се консултовали кажу да у 99,9 одсто случајева буде одбачен. Захтјев не одгађаја извршење кривичне санкције.

Одлазак на одслужење затворске казне зависи само од: плана Министарства правде, утицаја осуђеника на околину и попуњености затворских капацитета.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор