Мексико: Откривена палата стара 2.000 година

На археолошком локалитету План де Аутла у мексичкој држави Чиапас, мексички археолози открили су 2.000 година стару палату из раздобља домородачке цивилизације Маја. – Ово откриће први је архитектонски доказ урбаног живота древних Маја у горњем току ријеке Усумакинта у регији Окосинго – саопштено је из Националног института за антропологију и историју. У подручју археолошких […]

петак, септембар 2, 2011 / 19:35

На археолошком локалитету План де Аутла у мексичкој држави Чиапас, мексички археолози открили су 2.000 година стару палату из раздобља домородачке цивилизације Маја.

– Ово откриће први је архитектонски доказ урбаног живота древних Маја у горњем току ријеке Усумакинта у регији Окосинго – саопштено је из Националног института за антропологију и историју.

У подручју археолошких ископина у џунглама Селва Лакандона гдје је откривена палата, пронађени остаци гробља с почетка нове ере.

Научници кажу, да је ријеч о првом доказу живота древних Маја у раздобљу између 50. године п.н. ере и 50. године нове ере у томе подручју, а до сада су најранији докази датирали око 250. године.

Новооткривена палата састоји се од соба са зидовима ширине око један метар, заобљених углова, што је карактеристика ране архитектуре Маја.

Касније су грађевине на тој локацији грађене између 250. и 800. године нове ере и одговарају раздобљима ране и касне класичне цивилизације Маја, када је то мјесто имало важну политичку улогу.



Оставите одговор