Мало буке прије потписа?Србија добила нову понуду, Вучић и Тачи се опет свађали

У Бриселу су настављени разговори премијера Србије Ивице Дачића и вицепремијера Александра Вучцића са ‘косовским премијером’ Хашимом Тачијем, уз посредовање високе представнице ЕУ Катрин Ештон. Међутим, преговори су тренутно прекинути због вербалног сукоба Вучића и Тачија, због тачке 9 и тачке 14, сазнаје РТС. Дијалог би требало да буде настављен у 22 часа. У паузи […]

среда, април 17, 2013 / 21:27

У Бриселу су настављени разговори премијера Србије Ивице Дачића и вицепремијера Александра Вучцића са ‘косовским премијером’ Хашимом Тачијем, уз посредовање високе представнице ЕУ Катрин Ештон.

Међутим, преговори су тренутно прекинути због вербалног сукоба Вучића и Тачија, због тачке 9 и тачке 14, сазнаје РТС. Дијалог би требало да буде настављен у 22 часа.

У паузи која је уследила саветник председника Марко Ђурић рекао је да је делегација Србије добили много повољнију понуду, посебно по питању полиције. Ђурић је истакао да би државни врх требало да донесе одлуку о понуди до краја викенда.

"Косовски премијер" Хашим Тачи, такође, је новинарима рекао да ће дијалог бити настављен вечерас и додао да се решење тражи.

Ђурић је подвукао да је реч о папиру од 15 тачака који је тимовима Београда и Приштине представила висока предствница ЕУ Кетрин Ештон, али да албанска страна не прихвата предлог Кетрин Ештон који се односи на полицију.

Заједница српских општина имала би непосредну надлежност за избор регионалног команданта полиције, команданата полиција општина са српском већином и предвиђено је да састав полиције одражава већински састав становништва, рекао је саветник председника Србије.

Сада више није на столу ранији предлог да се општине јужна Митровица, Вучитрин и Србица у којима су Албанци у већини укључе у заједницу српских општина, чиме би се променила етничка слика региона, рекао је Ђурић.

Бољи је и предлог за правосуђе, веће су надлежности, боље уређење судова предвиђа веће присуство српских судија на северу и срединама где већински живи српско становнштво, рекао је Ђурић.

Саветник председника је објаснио да је велики проблем што Приштина не прихвата тачку 14. папира Кетрин Ештон, у којој се говори о учешћу две стране у европским интеграцијама. Албанска страна жели да се то односи на "чланство у међународним организацијама", додао је Ђурић.

Навео је да ће, под претпоставком да се вечерас усагласе свих 15 тачака папира, који би имао карактер документа "узми или остави", накнадно бити извршене консултације и упознати сви државни органи у Србији.

Саветник председника је рекао да споразум није свеобухватан, да се не бави свим проблемима које треба решити и да још траје анализа свих тачака како би Београд могао рећи да ли ће бити привхаћен или не.

"Зато морамо знати шта тачно стоји на столу, а онда ће државни врх у Београду разматрати тај папир и с тиме ће изаћи пред српски народ који живи на Косову и Метохији", рекао је Ђурић и додао да ће потом одлука бити саопштена, како очекује, до краја викенда. Навео је да су преговори били веома тешки и жустри али и конструктивни.

Постигнут је напредак у односу на прошлу рунду, рекао је Ђурић и додао да се показало да је државно руководство било у праву када је тражило додатне преговоре.

Тачи је током поподнева прекинуо тројни састанак делегација Београда и Приштине са восоком представницом ЕУ, пошто није био задовољан предлогом Кетрин Ештон, јавио је Танјуг. Нешто касније из Брисела је јављено да је реч о паузи, која је трајала око три сата.

Директни разговори делегација Београда и Приштине са Ештоновом почели су око 15.30.

Поједини извори у Бриселу тврде да ће споразум бити потписан у петак.

Тројном састанку претходиле су две рунде одвојених сусрета са "премијерима" Косова и Србије, а главна тема састанка јесу овлашћења заједнице српских општина на северу Косова.

Директор Канцеларије за Косово Александар Вулин рекао је у изјави за РТС да наш тим није погрешио што је одбацио предлог у прошлој рунди разговора, јер сада, како каже, постоје изгледи да аргументи српске стране буду уважени.

"Могу са сигурношћу да кажем да је одлука да се одбије предлог била потпуно исправна", рекао је Вулин непосредно уочи почетка трилатералног састанка у кабинету шефице европске дипломатије Кетрин Ештон.

Вулин је рекао да је након билатералног састанка београдског тима са Кетрин Ештон јасно да се може очекивати знатно повољнија понуда од оне која је раније овог месеца била предложена. "Да ли ће то бити довољно да се постигне споразум – тек треба да видимо", рекао је Вулин.

Он се осврнуо на синоћну изјаву "косовског премијера" Хашима Тачија да Приштина остаје при ставу да будућа заједница српских општина на Косову не треба да има извршна и законодавна овлашћења.

"То ће ипак морати и нама да каже", рекао је Вулин и нагласио да такве изјаве не доприносе успеху дијалога.

Вулин је рекао да представници Србије разговарају и са представницима НАТО-а о елементима решења. На питање да ли његова изјава значи да је дошло до помака у питањима именовања судија, апелационог суда и присуства косовских безбедносних снага на северу Косова, Вулин је рекао да су то елементи у којима Србија очекује да буду увазени њени аргументи.

Портпаролка високе представнице Кетрин Ештон Маја Коцијанчич изјавила је, уочи почетка девете рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу, да се очекује да данас буде постигнут споразум о северу Косова.

"Учинићемо све да до договора дође", рекла је Коцијанчич новинарима у седишту Европске комисије.

Она је потврдила да ће Ештон у понедељак, 22. априла шефовима дипломатија земаља чланица поднети извештај о исходу дијалога, од чега зависи да ли ће Србија у јуну добити датум за преговоре о придруживању ЕУ.

"У интересу је обе стране да до споразума дође", рекла је Коцијанчич и додала да је неопходно да се и Београд и Приштина сложе око решења за север Косова.

Иначе, у српској делегацији су, поред Дачића, Вучића и Вулина, и потпредседница Владе Сузана Грубјешић и саветник председника Србије Марко Ђурић.

Премијер Ивица Дачић јуче је рекао да је састанак у Бриселу хитно заказан, а да је Београд обавестио ЕУ о томе шта је "довољан разлог и услов" да прихвати споразум са Приштином и најавио да ће то бити тема данашњих разговора.

"Протеклих дана дефинисано је неколико питања за која Београд сматра да је непоходно да буду садржана у договору да би српска страна могла да прихвати тај документ", рекао је Дачић.

"Косовски премијер" Хашим Тачи рекао је у Бриселу, пре почетка нове рунде дијалога, да се Приштина залаже са постизање споразума са Београдом који би допринео "добросуседским односима и европској будућности Косова и Србије."

Последња рунда дијалога Београда и Приштине одржана је 2. априла и тада није постигнут договор, а после вести да ће данас у Бриселу бити настављени разговори, одложено је усвајање извештаја европског комесара за проширење Штефана Филеа о Србији и Косову, који је требало јуче да буде представљен члановима колегијума Европске комисије.



0 КОМЕНТАРА

  1. O statusu Kosova i Metohije nema pregovora.
    Kosovo i Metohija si ili u Srbiji ili nisu, ne postoji neki treći status.
    Zahtevamo od vlade Srbije prekid bilo kakvih pregovora o statusu Kosova i Metohije po cenu ulaska ili neulaska u Evropsku Uniju.
    Ako je davanje Kosova i Metohije cena ulaska u koja se i sama rapada, mi ćemo ući u Evroazijski Savez.
    Evropska Unija će sa svojim liberalim kapitalizmom i potrošačkim društvom propasti.

  2. Изгледа да је готово. Овом представом за јавност само покушавају да се представе као да су се борили, показали зубе… На крају ће још да нас, по обичају, убјеђују у успјех.

    Никакав споразум није у интересу Србије. Сваки значи признање.

    Срби на КиМ тамо не могу да опстану без Србије, а ако и добију неке институције оне ће врло брзо да се угасе саме од себе. Ово је заиста национална срамота.

    „23:03 Велике шансе за споразум

    „Заменик косовског министра спољних послова“ Петрит Селими изјавио је да је у начелу усаглашен споразум којим би српска заједница на северу добила већа овлашћења и да би споразум могао бити потписан у петак, али да преговори и даље могу дапропадну.

    „За сада још нема споразума, али су велике шансе за њега“, рекао је Селими у телефонском интервјуу за лист Њујорк тајмс.

    Селими је навео да се ради на томе да споразум буде потписан у петак у Бриселу.

    Њујорк тајмс пише у тексту на својој интернет страници да би српска заједница добила већа овлашћења а да би заузврат прећутно признала косовску владу“.

Оставите одговор