Иност – петнаести

Петнаеста изложба иновација, идеја и стваралаштва "Иност младих" отворена је данас у просторијама бањалучког Велесајма. Ове године 500 аутора из Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије излаже 345 својих радова на тему аутоматике и информатике, а најупјешније очекују награде, каже организатор изложбе и предсједник Савеза иноватора Републике Српске Милован Бајић. Пошто се ради о малом […]

среда, април 17, 2013 / 21:18

Петнаеста изложба иновација, идеја и стваралаштва "Иност младих" отворена је данас у просторијама бањалучког Велесајма.

Ове године 500 аутора из Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије излаже 345 својих радова на тему аутоматике и информатике, а најупјешније очекују награде, каже организатор изложбе и предсједник Савеза иноватора Републике Српске Милован Бајић.

Пошто се ради о малом јубилеју, Бајић се присјетио како је ова манифестација изгледала на самом почетку.

„Почели смо 1998. године када смо имали „Иност“ (Иноватори стварају). Бања Лука је имала част да се сврста у неколицину европских градова који су имали сајам иновације на највишем нивоу. Касније се та идеја наставила под називом „Мали Иност“ и одржавали смо га на локалном нивоу, односно по основним школама, па смо мијењали локације. Завршне смотре смо одржавали у Привредној комори, Омладинском центру и Бањалучком велесајму, гдје смо се сада и скрасили“, наводи он, те додаје да посебну захвалност дугује Влади Републике, Градској управи Бања Лука, Бањалучком велесајму, Привредној комори, Републичкој агенцији за развој малих и средњих предузећа, Градској развојној агенцији, Иновационом центру Бања Лука, Институту за интелектуално власништво Босне и Херцеговине и многим другим фирмама које су на било који начин помогли реализацију ове манифестације.

Међу учесницима „Иноста“ највише има основаца и средњошколаца, али и студената. Мирза Рамичић са Паневропског универзитета "Апеирон" Бања Лука вођа је тима „Паметна кућа“.

„То је посебан спој хардверских и софтверских компоненти које раде у синергији и омогућавају да се контролишу сви елементи куће преко мобилног телефона, користећи интернет. Можете контролисати све елементе куће било гдје да се налазите у свијету, само вам треба интернет конекција. Можете сазнати каква је темпетарура у вашој кући, па је мијењати, палити или гасити свјетло или кућанске апарате“, говори Мирза, чији се тим састоји од шест студената.

Развили су апликацију за андроид која својеврсно покушава да реплицира стање у кући.

„Она покушава да презентује 3Д приказ цијеле куће и онда можете да се крећете по тој кући и да видите шта палите, а шта гасите. Софтвер поџава све андроид платформе од таблета преко смартпхона“, каже он, и додаје да им је за прављење „Паметне куће“ било потребно два мјесеца.

Након „Иноста“ њихов рад путује у Москву, затим на београдски сајам иновација, а планирају се пријавити и на такмичење за најбољу технолошку иновацију коју организује Министарство науке и технологије Републике Српске.

Иако су тимове углавном чинили ученици и студенти, те представници одређене фирме, било је и излагача који су самостално дошли да покажу свој рад. Тако је Горан Медић из Бања Луке донио своје возило на пнеуматски погон.

„Оно користи компресовани ваздух да покрене пнеуматске цилиндре који врше кретање возила. Прошле године сам кренуо са прављењем, лагано сам прикупљао дијелове. Требало је много труда, новца толико и не, јер сам све помало радио. Не очекујем ништа од изложбе, случајно сам видио на интернету позив па сам ријешио да дођем“, наводи он.

Екипа Техничке школе „Михајло Пупин“ из Бијељине направила је „Паметни пластеник“. Ученик Дарко Лукић рекао нам је да су на томе радили шест мјесеци и да очекују награду.

„’Паметни пластеник’ има могућност да наводњава усјеве, подиже кров, контролише вентилацију, гријање, температуру… Све те параметре можемо учитавати преко рачунара. Користили смо wеб апликацију па све то можемо радити преко телефона или било код другог уређаја који може да се повеже на интернет“, објашњава нам Лукић своју иновацију која има и гласовну контролу. „Пластенику“ можете рећи да нешто уради, а када изврши задато наређење, он вам и одговори шта је конкретно урадио.

Александар Петковић из Електротехничке школе „Никола Тесла“ из Теслића објаснио нам је принцип рада своје иновације.

„Овдје имамо примјер хидроцентрале. Имамо мали акваријум са пумпом која покреће воду због недостатка природног пада. Помоћу прекидача покренемо пумпу која даље покреће лопатице пропелера. Он покреће генератор који генерише напон помоћу кога стварамо струју за опскрбљење куће или неког другог објекта који је повезан са хидроцентралом“, наводи он.

Из новосадске Електротехничке школе „Михајло Пупин“ стигло је неколико радова. Ученик Вукашин Васиљевић донио је аудио појачало које је прошле недјеље носио у Москву.

„То је аудио појачало велике снаге које се напаја на сунце. Професор Скоко са којим смо дошли је донио неке своје матурске радове и пројекте које је разрађивао са својим ђацима“, рекао нам је Васиљевић, и додао да су први пут у Бањој Луци, те да су дошли видјети како функционишу остале школе и какве су њихове идеје.

„Иност младих“ траје до петка када је проглашење побједника и додјела награда. До тада прошетајте до Велесајма и пронађите свог фаворита.



Оставите одговор